Yetişkin Sağlığı

Organ Naklinde Seferberlik

Sağlık Bakanlığı, organ ve doku nakli hizmetlerinin istenen düzeye ulaştırılması ve ülke genelinde çalışan eğitimli organ nakli koordinatörü sayısının artırılması için harekete geçti. Bakanlık, bu yolla organ nakli sayısında artış..

Organ Naklinde Seferberlik

Sağlık Bakanlığı, organ ve doku nakli hizmetlerinin istenen düzeye ulaştırılması ve ülke genelinde çalışan eğitimli organ nakli koordinatörü sayısının artırılması için harekete geçti. Bakanlık, bu yolla organ nakli sayısında artış sağlamayı planlıyor

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, organ naklinde yaptıkları çalışmalar hakkında Yeni Şafak’a bilgi verdi. Şencan, organ naklinde temel problemlerinin başında donör eksikliğinin geldiğini belirterek, "Bizim yıllardır çözmeye çalıştığımız sorun donör teminiydi. Gerçekten her yıl yüzde 20-25 civarında toplamda donör artıyor. Ancak bu artış bize yetmiyor. Bizim çok fazla ihtiyacımız var" dedi.

ÖRNEK İSPANYA

Donörü çok rahatlıkla ve fazlasıyla temin eden ülkelerin olduğunu söyleyen Şencan en iyi örnek olarak İspanya’yı gösterdi.

Şencan, organ naklinde eğitimleri sıklaştırdıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

"Biz de yoğun bakım uzmanlarına, arkasından organ nakli kordinatörlerine yönelik sürekli eğitimleri çok fazla yoğunlaştırdık. Son iki aydır çok güzel gelişmeler oluyor. Erzincan, Şırnak Cizre’de, Bingöl, Bitlis ve Elazığ’da ilk defa bir donör temin edildi. "

Şencan, organ bulmaları halinde organı takacak altyapılarının hazır olduğunu ifade ederek,

"Organ bulabilirsek takacak hocalarımız, takılacak merkezler, bunun için gerekli altyapımız, mali kaynaklar açısından da hiç bir problemimiz yok. Son bir iki aydır ciddi bir hareketlenme var. Bundan da çok umutlanıyoruz" diye konuştu.

Türkiye’de ‘Kompozit Doku Nakli Yönergesi’ ile yüz naklinin önünü açtıklarını dile getiren Şencan, Türkiye’de ilk defa, dünyada ise 17’nci çift kol nakli-nin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldığını açıkladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL