Yetişkin Sağlığı

Öksürüğün Sebebi Nedir?

Bu durumun sebebi astım da olabilir, reflü de, ya da daha başka bir hastalık da…  Astım ve alerji Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Akciğerlerde bulunan hava yolları iltihaplanır ve şişer…

Öksürüğün Sebebi Nedir?

Bu durumun sebebi astım da olabilir, reflü de, ya da daha başka bir hastalık da…

 Astım ve alerji

Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Akciğerlerde bulunan hava yolları iltihaplanır ve şişer. Göğüste sıkışıklık, nefessiz kalma ve öksürük nöbetleri hastalığın genel belirtileridir. Belirtilerin aniden ortaya çıkmasına ise astım krizi denir. Astım hastası olmayan ancak polen, toz, hayvan tüyleri gibi havada dolaşan maddelerin tetiklemesi sonucu alerjik rinit adı verilen öksürük, hapşırık gibi alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Sigara içmek

Sigara içmek geçmeyen öksürüğün en önemli sebeplerinden biridir. Akciğerlere ve havayollarına ciddi şekilde zarar vererek öksürüğü tetikler. 45 yaş ve üzeri kişilerde daha etkili bir biçimde rastlanır. Vücut tarafından fazla salgılanan mukus öksürükle atılmaya çalışılır. Bu sırada nefes darlığı da görülebilir.

Reflü

Reflü mide asidinin yemek borusundan geri gelmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. En belirgin özelliği mide yanması olsa da öksürük de ciddi bir belirtidir. Genellikle reflünün öksürüğe sebep olduğu fark edilmediği için hastanın şikayeti uzun süre devam eder.

Soğuk algınlığı

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar da öksürüğe neden olabilir. Ateş, burun akıntısı gibi belirtilerin yanı sıra öksürük solunum yolu hastalıklarına da işaret ediyor olabilir. Eğer öksürüğün yanında düşmeyen ateş, koyu renkli mukus gibi başka ciddi belirtiler de varsa daha tehlikeli hastalıklar söz konusu olabileceğinden mutlaka doktora danışmak gerekir.

Hava kirliliği

Havada bulunan pek çok zehirli madde öksürüğü tetikleyebilir. Eğer uzun süredir geçmeyen öksürük şikayetiniz varsa ve tanı konulamıyorsa hava kirliliğinden kaynaklanabileceğini de göz önüne almalısınız.

Saglicaklakal
 
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL