Yetişkin Sağlığı

Nezle Tarih Oluyor!

Cambridge Üniversitesi bilim insanları dünyanın belki de bu en yaygın hastalığına çözüm için çok önemli bir adım attılar. Yapılan araştırmaya göre, nezleye neden olan virüs, insan hücresi içinde bulunan TRIM21..

Nezle Tarih Oluyor!

Cambridge Üniversitesi bilim insanları dünyanın belki de bu en yaygın hastalığına çözüm için çok önemli bir adım attılar. Yapılan araştırmaya göre, nezleye neden olan virüs, insan hücresi içinde bulunan TRIM21 adlı bağışıklık proteinin yardımıyla yok edilebiliyor.

Hedef TRIM21 takviyesi

Bu protein, hücreye giren virüsü teşhis ettiği anda, anti-virüs mekanizmasını işletip, nezleyi ortadan kaldırıyor. Ancak TRIM21, her zaman ve herkeste yeterli olamayabildiğinden, hastalığı ortadan kaldıramıyor. İşte bu nedenle şimdi hedef, TRIM21 bağışıklık proteini içeren ilaç ürünlerini üretmek. Hürriyet’teki habere göre, iki ila beş yıl içerisinde hazırlanıp, piyasaya girmesi beklenen bu ilaçların, burun spreyi şeklinde olması bile mümkün. İşin bir başka güzel yanıysa, TRIM21’in, sadece nezle virüsüne değil, birçok günlük hastalığa çare olabilecek nitelikte bir protein olması.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL