Yetişkin Sağlığı

Newsweek’ten Ürküten Haber

Newsweek son sayısında, tıp dünyasında yaşanan antibiyotik krizine geniş yer verdi. Dergi, doktorların bilinçsiz şekilde küçük rahatsızlığı antibiyotikle tedavi etmesinin bakterileri dirençli hale getirdiğini yazdı. Newsweek haberine göre doktorlar, kendilerine..

Newsweek’ten Ürküten Haber

Newsweek son sayısında, tıp dünyasında yaşanan antibiyotik krizine geniş yer verdi. Dergi, doktorların bilinçsiz şekilde küçük rahatsızlığı antibiyotikle tedavi etmesinin bakterileri dirençli hale getirdiğini yazdı.

Newsweek haberine göre doktorlar, kendilerine gelen hastanın şikayetini tam olarak anlayarak ona uygun ilaçları vermek için testler yapmak yerine, farklı etkilere sahip birden fazla antibiyotiği reçeteye yazma “tembelliğine” kapılmış durumda. ABD‘de reçetelerde yazılan antibüyotiklerin yüzde 50’sinin gereksiz olduğu belirtiliyor.

Mucize bitiyor

Bu durum, bakterilere karşı tıp dünyasının elindeki en önemli silahlardan biri olan antibİyotikleri çok daha güçsüzleştiriyor, çünkü bakteriler her geçen yıl bu ilaçlara karşı kendilerini yenileyerek daha dirençli hale geliyorlar.

Newsweek’e konuşan uzmanlara göre antibiyotikler, aynı doğadaki petrol, doğalgaz gibi doğal kaynaklar gibi değerlendirilmeli ve sınırsız ve bilinçsiz şekilde tüketilmesinin önüne geçilmeli. Aksi halde, 1940’larda penisilinin eczanelerdeki yerini almasıyla başlayan antibiyotik mucizesi sona erecek. Daha da vahimi elde olan antibiyotikler bakterilere karşı her geçen gün güçsüzleşirken, dünyadaki 13 büyük ilaç firmasından sadece 5’i yeni antibiyotikler üretmek için araştırma yürütüyor. Çünkü çok yaygın olan bu ilaçların ilaç firmaları için kârlılığı da etkinliği de giderek düşüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL