Ne kadar sağlıklı besleniyorsunuz? Hemen test edin

Yetişkin Sağlığı
Hürriyet’te yer alan habere göre Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’in hazırladığı bu test ne kadar sağlıklı beslendiğinizi ortaya koyuyor… Soruları sadece evet ve hayır şeklinde cevap...
EMOJİLE

Hürriyet’te yer alan habere göre Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’in hazırladığı bu test ne kadar sağlıklı beslendiğinizi ortaya koyuyor…

Soruları sadece evet ve hayır şeklinde cevaplayın

1- Aşırı besin tüketiminden uzak durulmalıdır.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Tabağınıza yeterli miktarda yiyecek koyarak tüketeceğiniz porsiyon miktarınıza dikkat edin. Tabağınızdaki yemeği bitirmeye çalışmayın, eğer doyduysanız kalan miktarı tabağınızda bırakın.

2- Öğün atlamamaya dikkat edilmelidir.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Sağlıklı beslenme için günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam) ve 2–3-4 ara öğün tüketilmelidir. Atlanan öğün, kişinin kan şekeri regülasyonunda düzensizliğe ve çabuk acıkmasına neden olur. Kişi, bir sonraki öğünde daha çok besin tüketir. Bunun sonucunda ise vücuda fazladan enerji alınmış olur, kilo alımları meydana gelebilir. Bu yüzden öğünler atlanmamalıdır.

3- Tüketilen yağın miktarına ve cinsine dikkat edilmelidir.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Günlük enerjiye yağın katkısı %25–30 arasında olmalıdır. Tüketilen yağın ortalama üçte biri doymuş, üçte biri tekli doymamış, kalan üçte biri de çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşmalıdır.

4- Günlük beslenmede besinlerle posa alımı arttırılmalıdır.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Posanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden mümkün olduğunca faydalanın. Posalı besinler bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur, kansere karşı koruyucudur ve tokluk süresinin uzatmasını sağlar.

5- İdeal kilo yaşam boyu korunmalıdır.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Boy, yaş, fiziksel aktivite durumu gibi kriterler göz önüne alınarak belirlenen beden ağırlığını korunmak çok önemlidir. Zayıflamak için uygulanan dönemsel diyetlerden uzak durun. Diyetisyen görüşmeleriniz sonrasında zaten kazanılmış olan sağlıklı beslenme alışkanlığı, kilo kontrolünüzde yeterli olacaktır.

6- Besinler yavaş ve iyi çiğneyerek tüketilmelidir.

Evet; uyguluyorum – hayır; uygulamıyorum

Öneri: Tokluk, yemek yendikten 20 dakika sonra hissedilmeye başlanır. Bu yüzden yavaş yemek yemeye özen gösterin. Yemekte lokmalar arasında çatalı, kaşığı masaya bırakmak duraksamak bakımından faydalı olacaktır. Besinleri iyi çiğnediğiniz takdirde sindirim sistemi açısından da olumlu bir yaklaşımda bulunmuş olacaksınız.

7- Tüketilen yiyecek ve içeceklerin güvenilirliğinden emin olunmalıdır.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Besinleri güvendiğiniz yerlerden temin edin. Güvenle aldığınız besinlerin saklama, hazırlama, pişirme aşamalarında hijyene (temizliğe) önem verin. Diyetisyeniniz ayrıntılı önerilerde bulunacaktır.

8- Tek yönlü beslenmeden sakınılmalıdır, çeşit sağlanmalıdır.

Evet; uyguluyorum – Hayır; uygulamıyorum

Öneri: Tükettiğiniz her bir öğünde, 4 ana besin grubunu da bulundurmaya çalışın. Bunlar;

Ekmek-tahıl grubu

Süt ve ürünleri grubu

Meyve-sebze grubu

Et-kuru baklagiller-yumurta grubudur.

Şimdi sonuçları değerlendirme zamanı!

‘Evet’ ve ‘Hayır’ cevaplarınızı lütfen sayın ve aşağıdaki 4 gruptan hangisinde yer aldığınızı tespit edin.

Cevaplarınızın hepsi ‘Evet’ ise tebrikler. Genel olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmışsınız diyebiliriz. Bu alışkanlığı yaşam boyu sürdürmeye devam edin.

Evet’ler çoğunlukta ise beslenme durumunuz genel olarak iyi ama daha iyi olabilir. Sağlıklı beslenme davranışını uygulamaya yaklaşmışsınız fakat birkaç yanlış uygulama halen mevcut. Hayır cevaplarınızdan yola çıkarak eksiklerinizi görün ve sağlığınız için tamamlamaya çalışın. Bu aşamada bir diyetisyene danışmak faydalı olacaktır.

Hayır’lar çoğunlukta ise beslenme durumunuz kötü ama bunu düzeltmek sizin elinizde. Sağlıklı beslendiğiniz söylenemez. Şişmanlık, kalp damar hastalıkları, diyabet gibi beslenmeyle direkt ilintili hastalıklara yakalanma riskiniz fazla. Şu noktada yapmanız gereken şey ‘Hayır’ cevaplarınızdan yola çıkarak eksiklerinizi görmek ve sağlığınız için bu eksikleri tamamlamaya çalışmak olmalıdır.

Cevaplarınızın hepsi ‘Hayır’ ise dikkat! Durum kötü, sağlıksız besleniyorsunuz. Her an bir sağlık sorunu yaşayabilirsiniz, hemen önleminizi alın. Sağlıklı beslenme bilincini kazanmak için doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. En yakın zamanda bir diyetisyenle görüşmelisiniz. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme