Nakiller, hastanın ömrünü uzatıyor

Yetişkin Sağlığı
Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı,  yaptığı açıklamada, bu yıl şu ana kadar 18 karaciğer, 19 da böbrek nakli yaptıklarını, özelikle çocuk nakiller...
EMOJİLE

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı,  yaptığı açıklamada, bu yıl şu ana kadar 18 karaciğer, 19 da böbrek nakli yaptıklarını, özelikle çocuk nakillerinde artış olduğunu söyledi.

Çok sayıda çocuğa da karaciğer ve böbrek nakli yaptıklarını anlatan Aydınlı, önceki yıllara göre daha fazla çocuğa nakil gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Özellikle karaciğer naklinin ülkede arttığına dikkati çeken Aydınlı, “Tabii canlıdan daha fazla nakil yapıyoruz. Geçen yıl Avrupa’da Türkiye, canlıdan karaciğer naklinde birinci olmuştu” diye konuştu.

Karaciğer nakli olacak kişilerin, kendilerinin nakil olacağını çok fazla bilmediğini dile getiren Aydınlı, böbrek hastalarının diyalize girdikleri için nakil olmaları gerektiğini bildiğini anımsattı.

Aydınlı, karaciğer hastalarında hangi hastalara ne zaman nakil yapılması gerektiğinin fazla bilinmediğini, bunun hekimler arasında da tartışmalara neden olduğunu belirtti.

Nakiller,

37 nakil gerçekleştirdik

Geçen yıl 50 böbrek ve 50 karaciğer nakli yaptıklarını belirten Prof. Dr. Aydınlı, bu yıl şu ana kadar 37 nakil gerçekleştirdiklerini yineleyerek, bu sene nakil sayısında 100’ün üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Merkezde bütün hastaların kontrollerini ve takiplerini yaptıklarını vurgulayan Aydınlı, “Yeni ameliyat teknikleri eklemek istiyoruz ve bunun üzerinde çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Aydınlı, nakil sonrası hastanın bakımının da önem arz ettiğine değinerek, “Mesela büyük hastaların yanı sıra çocuklara da nakil yapıyoruz. Çocukların ameliyat sonrası bakımları en önemlisi. Biz bu hastalara yenidoğan ünitesi yoğun bakım ünitesinde bakıyoruz” dedi.

Hastaların yeniden hayata tutunması ve sağlıklı bir yaşama kavuşması bakımından nakillerin önemli olduğunu anlatan Aydınlı, şunları kaydetti:

“Organ nakli hayatımızın bir parçası. Önemi de artarak devam ediyor. Çok yeni ilaçlar, organların atmamasını sağlayacak yeni işlemler ortaya çıktı. Bunlar sayesinde insanlar daha konforlu hayat yaşayabiliyor ama nakil de çok önemli. Karaciğer tümörü olan bir hasta, normalde 6 ay içerisinde vefat etmesi beklenirken, karaciğer nakli yapıldığında en az beş yıl yaşama ihtimali yüzde 80’lere çıkıyor. Nakiller, hastanın konforunu arttırıyor, yaşamlarını uzatıyor. Böyle bir sıkıntınız olduğunda mutlaka hekimlere müracaat edin, bize gelin organ naklinizi gerçekleştirelim.”

Merkezde daha önce organ nakli olan hastalardan Metin Abonoz, Türkiye’nin farklı illerinde gittiği hastanelerde karaciğer tümörü olduğu için ameliyatının riskli olduğunun söylendiğini anımsatarak, nakil sayesinde hayatta kaldığını söyledi.

Abonoz, evinde ölümü beklemek istemediğini ve nakil olduğunu ifade etti.

Van’ın Erciş ilçesinde hayati tehlikesi bulunan görme engelli Vesile Çakmak da Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde 19 yıllık eşinden karaciğer nakli yapılarak, sağlığına kavuşmuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme