Yetişkin Sağlığı

Morfini Ortadan Kaldıran Yöntem

‘Minimal invaziv damar cerrahi’ yöntemiyle budama hastalığı olan 2 hastasının morfinle dindirilemeyen ağrılarını dindirdiğini, ayaklarını da kesilmeden kurtardığını bildirildi.     Medical Park Bahçelievler Hastanesi kalp damar cerrahisi uzmanı Doç. Dr…

Morfini Ortadan Kaldıran Yöntem

‘Minimal invaziv damar cerrahi’ yöntemiyle budama hastalığı olan 2 hastasının morfinle dindirilemeyen ağrılarını dindirdiğini, ayaklarını da kesilmeden kurtardığını bildirildi.  
 
Medical Park Bahçelievler Hastanesi kalp damar cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 38 yaşındaki Gültekin Baştürk’ün 5-6 yıl önce Bursaspor’un kaleciliğini yaptığını, şu anda ise özel bir okulda beden eğitimi öğretmeni olduğunu ifade ederek, hastanın kendilerine geldiğinde sol ayağının mosmor olduğunu söyledi.

Hastanın çok şiddetli ağrıları bulunduğunu, morfinle bile bu ağrıların geçmediğini ifade eden Kalko, şunları kaydetti:

”Gültekin Baştürk, bize geldiğinde hastalığının son dönemindeydi. Acile yatırdık. ‘Sempatektomi’ denilen bir işlem yaptık. Karından sinir aldık. Bu hastaların damarlarının açılması ya da by-pass şansı çok düşük. Bizim uyguladığımız teknikle bu damar açma ya da by-pass şansı biraz yüksek. Bu hastada da kasık damarlarından derine giden damarlar ve yüzeydeki damarlardaki pıhtıları, plakları temizledik. Kendi varis damarlarıyla da bu damarları tamir ettik ve damarın içine özel birilaçverdik.”

Bu işlemden sonra aylardır uyuyamayan hastanın mışıl mışıl uyumaya başladığını kaydeden Kalko, yaptıkları tedavi sayesinde Baştürk’ün normal hayatına döndüğünü, mesleğini rahat bir şekilde yapmaya devam edeceğini belirtti.

Diğer hastası Hakan Yetişmiş’in de akaryakıt istasyonunda çalıştığını ifade eden Kalko, hastasının odasına gittiğinde sürekli ayakta durduğunu, yatamadığını ve morfin verildiği zaman bile ağrılarını dindiremediklerini söyledi.

Kalko, şunları kaydetti:

”Bu tür hastaların en büyük problemi yatamamaları zaten. Ayaklarını uzattıkları anda şiddetli bir ağrıları oluyor. Hakan şimdi rahat bir şekilde artık uyuyabiliyor ve ilaç almıyor. Önemli olan bu iki hastaya uyguladığımız tekniğin değişikliği ve hastaların fayda görmesi. Budama hastalığında her zaman yüzde 100 başarı alamıyoruz ama bu iki hastamdan bir şey öğrendim. Budama hastalığında bazen hiç açılmaz denilen damarlar açılabiliyor. Budama hastalığında kolay kolay damar açılamaz ama onda da başarılı olduk.”

Doç. Dr. Kalko, hastalarının sigara yüzünden ayaklarının kesilme noktasına geldiğini dile getirerek, şunları söyledi:

”Hastanemizde 4-5 tane budama hastası yatıyor. Yaptığımız operasyon sayesinde hastalarımız rahat bir şekilde uyuyor. Bizim uyguladığımız teknik, hastaların şiddetli olan ağrılarını dindirdi, morfin kullanımını ortadan kaldırdı. Buhastalıksebebiyle hastaların ayak parmakları kangren oluyor ve kesilmek zorunda kalıyor. Böyle kötü bir hastalık. Hastalarımız kıştan bahara çıktı.”

ORTAK NOKTA SİGARA

Hastalardan Gültekin Baştürk de çok sayıda doktor gezdiğini, çareyi doktor Yusuf Kalko da bulduğunu, vakit kaybetmeden ameliyat olduğunu söyleyerek, ”Bu sorun bir anlamda sigaradan kaynaklanıyor. Ben 4 yıl sigara içtim. Busağlık sorunlarımdan sonra asla sigara içmeyi düşünmüyorum. Şu anda gayet rahat bir şekilde uyuyorum, geziyorum” dedi.

Yaklaşık 8 aydır uyuyamadığını söyleyen Hakan Yetişmiş de ilk başta ayağında kırmızılık olduğunu, daha sonra ağrılarının başladığını anlatarak, ”Ağrılarım o kadar şiddetlendi ki benzincide çalışıyordum işimi bırakmak zorunda kaldım. Çokhastanegezdim. Bir türlü teşhis konulamadı. Doktorumu televizyonda gördüm. Beni ameliyat etti ve 3 gündür rahat rahat uyuyorum” diye konuştu.

Yetişmiş, 15 yıldır sigara içtiğini ve sigaradan kaynaklanan bir durum olduğunu söyleyerek, bir daha asla sigara içmeyi düşünmediğini de belirtti.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL