Mikroplar Böyle Güçleniyor

Yetişkin Sağlığı
Journal Microbiology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dezenfektanlar (mikrop öldürücü kimyasal madde), yüzeydeki bakterilerin yayılmasını önlemek amacıyla bakterileri öldürmede kullanılıyor. Ba...
EMOJİLE

Journal Microbiology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dezenfektanlar (mikrop öldürücü kimyasal madde), yüzeydeki bakterilerin yayılmasını önlemek amacıyla bakterileri öldürmede kullanılıyor. Bakteriler hayatta kalırsa ve hastalara bulaşırsa, antibiyotikler de bunları tedavi etmek için kullanılıyor.

İrlanda National Üniversitesi‘nde görevli araştırma grubu, dezenfektan kullanımının artmasıyla bakterilerin hayatta kalmaya uyum sağladığını ve hatta en yaygın kullanılan ciprofloxacin grubu antibiyotiklere karşı direnç kazandığını buldular.

Uyum sağlayan bakteri antimikrobiyal ajanlara karşı daha etkili bir yetenek geliştiriyor. Bakterinin DNA’sında bozukluk olduğunu gören araştırmacılar, bakterinin özellikle ciprofloxacin grubu antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına izin verdiğini ifade ettiler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme