Yetişkin Sağlığı

Migren Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler migren ağrılarını kesmeye yetmeyebilir. Doktorlar tarafında yazılan ilaçlar migren ağrılarını azaltabilir; fakat bu ilaçlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Migren ağrısı çekenler için en iyi tedavi..

Migren Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler migren ağrılarını kesmeye yetmeyebilir. Doktorlar tarafında yazılan ilaçlar migren ağrılarını azaltabilir; fakat bu ilaçlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Migren ağrısı çekenler için en iyi tedavi yöntemi evde hazırlayacağınız doğal ilaçlardır.
Migrene iyi gelen doğal bitkilerden birisi krizantemdir. Yapılan araştırmalar krizantem bitkisinin migren ağrılarını yatıştırmada en etkili bitkilerden birisi olduğunu ortaya koymuştur. Doğal bir ilaç olmasına rağmen krizantemin de bazı yan etkileri vardır. İshal, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı bazı yan etkiler arasındadır. Krizantem ayrıca kanı inceltir. Bu nedenle kan rahatsızlıkları nedeniyle kan inceltici ilaç kullanan hastalar krizantemi kullanmadan önce bir uzmana başvurmalıdır.

Magnezyum ve 5-HTP diğer doğal migren ilaçlarıdır. 600 mg 5-HTP ve 600 mg magnezyum kullanılarak yapılan ayrı iki çalışma, iki doğal ilacın da migren ağrılarını yatıştırmada etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Migren atağı geçirdiğinizde migren ağrılarını yatıştırmak imkansız gibi görünebilir. Migren ağrısı genelde başın bir tarafından başlayarak geneline yayılır. Migren ağrısı olan hastalar mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle de karşılaşabilir.

Migren ağrılarının uzunluğu bir kaç saatten bir kaç güne kadar çıkabilir. Migren ağrısı olan hastalar işe veya okula gitmekte zorluk çekebilir. Migren tedavisinde ağrıları yatıştırmak için ağrı kesici özelliği bulunan ilaçlara veya doğal yöntemlere başvurulur.

Dayanılmaz ağrılar yaşanmasına rağmen, tedavi olacağına inanmayan bazı hastalar bir uzmana başvurmaktan kaçınıyorlar. Oysa tıbbi yöntemler, şiddetli ağrılar nedeniyle sıkıntı yaşayanların umudu haline geliyor. Botoks da bu yöntemlerden biri.

Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, genellikle estetik amaçlı kullanıldığı kanısı yaygın olan botoksun baş ağrılarının tedavisinde de kullanıldığını vurguladı. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, botoksun baş ağrısı tedavisinde yeri ve baş ağrıları hakkındaki soruları yanıtladı.

Migren ağrılarınızdan kurtulmak için bunları yapın:

* Yaşam tarzınızı düzenleyin.

* Düzenli uyuyun ve yiyin.

* Bilinen tetikleyicilerden uzak durun. (Kafein, peynir, et koruyucuları, monosodyum, glutamat, salamura ürünler ve çerez)

* Düzenli olarak aerobik ve egzersiz yapın.

* Duygusal stresi mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

* Stresten kurtulmak için, ileriye yönelik planlar yapın.

* Vücudunuzun biyolojik geri bildirimini (biofeedback) öğrenin.

* Meditasyon yapın.

* Hobilerinizi arttırın.

* Gevşeme ve rahatlama tekniklerini öğrenin.

* Psikoterapi desteği alın.

* Olumsuz çevresel etkenlerden uzak durun.

* Güneş gözlüğü kullanın.

* Dumanlı, kokulu ve gürültülü ortamlardan uzak durun.

* Vücut duruşunuzun düzgün olmasına dikkat edin.

* Fiziksel teknikleri öğrenin.

* Masaj yaptırın.

* Boyun kaslarınız için, belirli aralıklarla germe ve güçlendirme egzersizleri yapmaya çalışın.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL