Yetişkin Sağlığı

“Merdiven Çıkmayı Unuttuk”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk halkının konfor yüzünden hareket edemez, egzersiz yapamaz hale geldiğini söyledi. Konya’da temaslarda bulunan Bakan Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyareti sırasında vatandaşın değişen alışkanlıklarından..

“Merdiven Çıkmayı Unuttuk”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk halkının konfor yüzünden hareket edemez, egzersiz yapamaz hale geldiğini söyledi. Konya’da temaslarda bulunan Bakan Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyareti sırasında vatandaşın değişen alışkanlıklarından şikayet etti.

Hükümet ve sağlık yöneticilerinin görevini yaptığını, sonrasının kişinin kendisine kaldığını vurgulayan Akdağ, şunları kaydetti: “Türkiye toplumu son yıllarda çok şişmanladı. Son 10-15 yılda bir takım tedbirler alacağız, alıyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı, kişilerin ne yiyeceğine, ne içeceğine doğrudan o kişi adına karar veremez. Bireyin kendisi buna kara verecek. 4 meseleye itina edersek sağlıklı yaşama şansımızı çok artırırız. Bunlardan birisi şişman olmamaktır. Eğer şişmanlamışsak kilo vermeliyiz. Bunu sağlamak için çok yememeliyiz. Yeterinden fazla tüketmemeliyiz ve hareket etmeliyiz.

ARABAYLA GİDİYORUZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yakında yaptığı araştırma şunu gösterdi: Türkiye’de vatandaşlarımızın yüzde 64’ü hiç hareket etmiyor, egzersiz yapmıyor. Ancak günlük işlerini yapmak için bir yerden bir yere hareket ediyorsa onu da araçla yapıyor. Merdiven dahi çıkmıyor. Asansöre biniyor. Bu gerçekten toplum için çok garip. Biz Anadolu toprağında dedeleri günde 10-15 kilometre yürüyen bir toplumdan oturan bir toplum haline geldik. Çok fazla televizyon seyrediyoruz. Çocuklarımız bilgisayar başında çok fazla zaman kaybediyor.”

Akdağ vatandaşa şu tavsiyelerde bulundu: “Acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmamalıyız. Sigara ve alkolden kaçınmalıyız.”

DÖNÜŞÜM BU LİSTEDE SAKLI

2005 yılında Konya ziyareti sırasında bir şeker hastası, Bakan Akdağ’a gelerek bir liste gösterdi. Hasta, bakana bir takım evrakları hazırlamak için üç gün uğraştığını söyledi. Listeyi alıp yanında taşıyan Bakan Akdağ, bunu gittiği he yerde gösterdi. 7 yıl sonra bu hatırasını Konyalılarla paylaşan Akdağ, “Biz zihniyeti değiştirmeye çalıştık” dedi.

Türkiye

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL