Yetişkin Sağlığı

Meme Kanseri Erkeği de Etkiliyor

Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı yüzde 1. Özellikle ailesinde meme kanseri olan erkekler daha dikkatli olmalı çünkü annesi veya kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında. Çukurova Üniversitesi Tıp..

Meme Kanseri Erkeği de Etkiliyor

Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı yüzde 1. Özellikle ailesinde meme kanseri olan erkekler daha dikkatli olmalı çünkü annesi veya kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanseri yönünden erkeklerin de risk altında bulunduğunu belirtti.

Demircan, dünyada her 14 saniyede bir kadının meme kanserinden öldüğünü, Türkiye’de de her yıl 30 bin, dünyada ise 3 saniyede bir yeni meme kanseri hastasının ortaya çıktığını bildirdi.

ABD’de her 8 kadından birinde, Türkiye’de ise her 10 ile 12 kadından birinde meme kanseri riskinin bulunduğunu ifade eden Demircan, meme kanseri görülme sıklığının Türkiye’de kadınların sosyal yaşamda daha fazla görev almasıyla giderek arttığını belirterek, ”Çünkü çalışan kadın daha geç evleniyor ve çocuk sahibi oluyor. Bu da anne sütünün meme kanserine karşı koruyucu etkisini geciktiriyor” diye konuştu.

Meme kanserine yakalanma oranının artmasına rağmen, bu hastalıktan ölümlerin azaldığını anlatan Demircan, bunun en önemli nedeninin hastalığın erken tanıyla tedavi edilmesi olduğunu söyledi.

ERKEKLER DE MEME MUAYENESİ YAPTIRMALI

Orhan Demircan, meme kanseri denince akla kadınların geldiğini, oysa bunun sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık olmadığını dile getirerek, ”Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor” dedi.

Prof. Dr. Demircan, risk altında bulunan erkeklerin mutlaka belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerektiğini belirterek, ”Hastalık erkeklerde, göğüste kızarıklık, göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikâyetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı için hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak, emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL