Yetişkin Sağlığı

Mehmet Öz Ne Diyor?

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, televizyon programında zayıflamak isteyenlere “Afrika Mangosu Hapı” tavsiye etmesi sonrası internette bu hapı satan binlerce site türedi. Sonunda ABD hükümeti, “1 milyar dolarlık bir dolandırıcılık..

Mehmet Öz Ne Diyor?

Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, televizyon programında zayıflamak isteyenlere “Afrika Mangosu Hapı” tavsiye etmesi sonrası internette bu hapı satan binlerce site türedi. Sonunda ABD hükümeti, “1 milyar dolarlık bir dolandırıcılık var. 4 haftada 12 kilo verdiren bir hap imkansızdır” açıklaması yaptı.

Türkiye’de zayıflamak isteyen kişileri hedef alan “Altın Çilek Hapı” çılgınlığının bir benzeri de ABD’de yaşanıyor. Nedeni ise ABD’de yaşayan dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Mehmet Öz’ün televizyon programında tavsiye ettiği bir zayıflama hapı. Vatan’ın haberine göre; her şey Doktor Öz’ün geçtiğimiz aylarda yayınlanan TV programında, “Afrika Mangosu hapı tam bir mucize. Herkesin ilaç dolabında mutlaka bulunmalı. Günde 2 tablet alarak egzersiz yapmadan ve yediklerinizden taviz vermeden 28 günde 4-5 kilo verebilirsiniz” demesiyle başladı. İlacın kolesterol ve şeker değerlerini de düşürdüğünü söyledi. ABD’nin en etkin 100 kişisi arasında gösterilen ve tavsiyeleri milyonlar tarafından dikkate alınan Türk doktorun bu açıklamasından sonra yemeklerden yarım saat önce alındığında açlık hissini bastırdığı iddia edilen hapın satışları adeta patladı. 1 aylık kullanım için 60 tablet içeren hap 50-70 dolardan kapışıldı. Bu arada satış furyasından faydalanmak isteyen binlerce dolandırıcı site ortaya çıktı. Çin’den getirildiği belirtilen sahte Afrika Mangosu hapları yüzlerce dolardan internette satılmaya başlandı.

Uzmanlardan tepki

Bu sırada sağlık uzmanları da Mehmet Öz’ün tavsiyesine şüpheyle yaklaştıklarını belirten açıklamalar yaptı. İnternet forumlarında Öz’ün etkinliği Kamerun’da sadece 40 kişi üzerinde yapılmış bir deneyle ‘kanıtlanan’ bir hapı önermesi tartışıldı, hatta Türk doktorun hapın üreticisinden yüklü bir miktar para almış olabileceği iddiası dile getirildi.

 Öz ise, kilo vermek isteyen kişileri internetteki sahte sitelere karşı dikkatli olmaya çağırdı. ABD’nin en prestijli gazetelerinden Washington Post, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili olarak bir araştırmacı gazeteciliğe imza attı ve “Altın Çilek (Acai Berry) ve Afrika Mangosu (African Mango) hapı sattığını söyleyen yüzlerce sahte internet sitesi var ve bu durum büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşan bir dolandırıcılığa sebep oluyor” ifadelerini içeren bir haber yayınladı.

Sonunda ABD Ticaret Komisyonu duruma el koymak zorunda kaldı. Komisyon, önceki gün “Tüketici Alarmı” koduyla yayınladığı bildiride Amerikan halkına çağrıda bulunarak bu hapları satan sitelerden uzak durmaları çağrısı yaptı. Bildiride, “Bu sitelerde okuduğunuz bilgilerin tümü yalandır. 4 haftada 12-13 kilo verdiren bir hap tıbben imkansızdır” ifadeleri kullandıldı.

40 milyar dolarlık zayıflama sektörü

Dünyada obezite vakalarının görüldüğü ülkeler arasında ilk 5’te yer alan ABD’de, diyet ve zayıflama endüstrisi 40 milyar dolar gibi dev bir sektör haline gelmiş durumda. Amerikan halkının yüzde 58’inin zayıflamaya çalıştığı ancak bunda başarısız olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Öz’ün bahsettiklerini uygulamanın zor olduğunu söyledi ve zehir zemberek bir yazı kaleme aldı. İşte o açıklamalar;

"Mehmet Öz, Amerika’ da yaşayan, orada çalışan çok ünlü bir kalp cerrahımız. O kadar ki birkaç sene evvel Time dergisi dünyada siyasete, toplumsal yaşama, bilime ve şov dünyasına yön veren en etkili 100 isimden biri olarak onu da listesine almıştı.

Mehmet Öz şimdi daha da ünlü ve onu sadece kalp hastalığı olanlar değil yediden yetmişe bütün dünya tanıyor. Çünkü o artık bir şovmen, bir televizyon yıldızı.

Oprah Winfrey ile yaptığı televizyon programları izlenme rekorları kırınca bisturiyi attı, mikrofonu kaptı. Gerçi hâlâ yeşil cerrah önlükleri giyiyor ama çalışma alanı artık ameliyathaneler değil, televizyon stüdyoları.

“The Doctor Oz Show” izlenme rekorları kırıyor. Geçen ay Time’ a kapak oldu; ardından “en bilgilendirici talk şov” ve “en iyi talk şovcu” dallarında iki Emmy ödülü aldı.

Mehmet Öz her sene bu günlerde de Türkiye’ ye geliyor. Her gelişi olay oluyor, yerlere göklere sığdırılamıyor. Kanal kanal geziyor, gazetelere manşet oluyor. Çantasından çıkaracağı “tavşan” heyecanla bekleniyor.

Amerika’ dan gelen koskoca bir profesörün ağzından çıkan ilköğretim hayat bilgisi kitabından alınmış izlenimi veren sözler önceleri makul ve mantıklı faydalı bilgiler ihtiva ediyordu.

İlk gelişinde “Sabahları ceviz, badem, fındık yiyin’’ dedi; millet kuruyemişçileri talan etti. Dozu kaçıranlar ve bu yüzden aşırı kilo alanlar da bunlar kuru kuru gitmiyor diye viskiye, cine, biraya alışanlar da oldu.

Sonra “Günde en az yarım saat spor yapılmalı. Bu, merdiven çıkma, yürüme veya seks de olabilir. Özellikle kollarını hareket ettirerek çalışmanın, kalp krizine karşı koruyucu etkisi var” dedi.

Bu ‘kol hareketi’ sayesinde kalp krizinden kurtulanlar da olmuştur elbette ama sanıyorum ki bu yüzden yaralananların ve hayatını kaybedenlerin sayısı çok daha fazladır. Malum bizde öyle olur olmaz yerde ‘el-kol hareketi yapmak’ pek doğru bir şey değildir. Kalp sağlığı için egzersiz yapıyordum diye kimseye derdinizi anlatamazsınız; hiç dinlemez vururlar adamı.

“Üç beyazdan uzak durun” dedi. Bizim millet unu, tuzu, şekeri kesti. Hızını alamadı Zekeriya Beyaz’ ı bile sildi attı.

“Lifli gıda tüketin” dedi; ota çöpe dadandırdı bizi. Sucuğu pastırmayı mangalı unuttuk, ağzımızda tat bırakmadı.

Mehmet Öz’ ün geçen seneki kabak, ıspanak, pırasa, maydanoz, zencefil, limon ve elmadan oluşan gençlik iksirini hatırlatıp da tekrar midenizi bulandırmak istemiyorum.

Küçük çocuğu olan ailelerin Allah yardımcısı olsun. Çünkü Mehmet Öz’ e göre çocuklara bol bol brokoli yedirmek gerekiyor.

“Bizimki sevmedi diye hemen yılmayın” diyor dünyaca ünlü doktorumuz ve ilâve ediyor: “Israr edin, çocuk yedikçe sevmeye başlıyor.”

Ellerindeki brokoli dolu kaşığı koltukların arkasına saklanan çocuklarının ağzına sokmaya çalışan annelere de sinir krizine karşı bir tavsiyede bulunsa çok iyi ederdi. Bana sorarsanız, anneler arada halıların altına, saksıların dibine baksalar iyi ederler.

Mehmet Öz bu sene de geldi ve hemen televizyonları dolaşmaya, gazetelerde röportajları çıkmaya başladı.

Dün onu hem Kanal D’ de Doktorum programında izledim hem de Milliyet’ de Ayşegül Aydoğan’ la yaptığı sohbeti okudum.

Ne yazık ki “Mehmet Öz’ de denizin bittiğini” gördüm.

“Dört kilo vermek bile sağlığınızı düzeltir”- “Cep telefonları kısırlık yapıyor”- “Kilo vermek için 5 adım” gibi ıvır-zıvır şeyler söyledi.

Adını ve formülünü bir miktar değiştirdiği ve artık “Yeşil Dev” adını verdiği gençlik iksirine ise midesi ters dönmeden çok az kişinin tahammül edebileceğini sanıyorum.

Ne zaman nasıl bir tavşan çıkacak diye heyecanla beklerken “Her 1 saat oturan insanların ölüm oranı yüzde 11 artıyor” bombasını patlattı.

Bir hesap yaptım; 22 sene önce ölmüş olmam gerektiği sonucuna vardım.

Doctor Oz’ e el salladım, televizyonu kapattım."

Habertürk – Vatan- İyilik güzellik

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL