Yetişkin Sağlığı

Liselilerin yüzde 20’si sigara içiyor

Ensar Tuna Alatürk’ün haberi  Vali Şahabettin Harput’un valilik binasında düzenlediği toplantıyla açıkladığı anket sonuçları sigara kullanımının liselerde arttığını gösteriyor. Ankete katılan çocuklara sigara kullanıp kullanmadıklarını sorduklarını vurgulayan Harput, sigaraya başlama..

Liselilerin yüzde 20’si sigara içiyor

Ensar Tuna Alatürk’ün haberi 

Vali Şahabettin Harput’un valilik binasında düzenlediği toplantıyla açıkladığı anket sonuçları sigara kullanımının liselerde arttığını gösteriyor. Ankete katılan çocuklara sigara kullanıp kullanmadıklarını sorduklarını vurgulayan Harput, sigaraya başlama yaşının 13’e kadar indiğini vurguladı.

Anketten çıkan sonuçlara göre, sigara kullanan çocukların büyük bir çoğunluğu anne ve babası sigara kullanan çocuklar. Bu çocukların yüzde 64’ünün ailesi evde sigara kullanıyor. Çocuk ilk sigara dersini anne ve babasından alıyor. Parçalanmış ailenin ve yüksek tahsilli ailelerin çocukları daha erken sigaraya başlıyor.

Vali Harput, sonuçları, "Bir insan çocuğuna bunu nasıl yapar." şeklinde değerlendirdi. Sigaraya başlamada ailenin rolüne dikkat çekti. Bunun yanında vatandaşın bilinçlenmesi için toplumun bütün katmanlarına önemli görevler düştüğünü anlatarak şunları söyledi: "Sigara kullanan insanların yüzde 70’i kansere yakalanıyor. Kanserin de ölümcül bir hastalık olduğu gerçeği ile hem insanlarımızın sağlığını korumak hem de vergi kaybını korumak amacıyla devlet kurumları başta olmak üzere bütün topluma önemli görevler düşmekte."

Harput, Türkiye’de yıllık yasal sigara üretiminin, 5 milyar 869 milyon 563 bin 456 paket olduğunu söyledi. Bu üretimin 4 milyar 667 milyon 712 bin 816 paketinin iç piyasaya satıldığını ifade eden Harput, geri kalanının ise ihraç edildiğini bildirdi. 2011 itibarıyla illegal yollardan yurtiçine sokularak satışı yapılmak istenen sigaralardan ülke genelinde 115 milyon 619 bin 326 paket yakalandığını ifade eden Harput, bunun milyonlarca lira vergi kaybına yol açtığını vurguladı.

2011’de 1 milyon kaçak sigara ele geçirildi

Harput, kaçak sigaradan sağlanan paraların birilerinin cebine girdiğini belirterek, "Kaçak sigaradan devletin kaybı 500 milyon lira. Uyuşturucuyu da buna eklerseniz bu oran bir milyar liraya ulaşıyor. Bunun çok ciddi bir miktarını terör örgütünün ve yandaşlarının bir gelir kapısı olduğunu açık ve net bir şekilde söyleyebiliriz.” dedi. Bursa’da 2011 yılında yaklaşık bir milyon adet sigaranın ele geçirildiğini vurgulayan Şahabettin Harput, şunları kaydetti: "2011 yılında 967 bin 623 paket kaçak sigara ele geçirildi. Bursa, kaçak sigara olayları ile ilgili olarak nakil güzergâhında bulunmuyor. Bu durum, mücadelede yükümüzü hafifletmekte. Yıllara göre bakıldığında Bursa’da 2009’da yakalanan kaçak sigara yaklaşık 27 bin 763 pakete yakın iken, bu sayı 2010’da yaklaşık 265 bin 119 pakete, 2011’de de 1 milyona ulaştı. Bursa’da, yıllar itibarıyla 10 kata varan artışla kaçak sigara yakalandı. Bu, dikkat çekici bir oran."

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL