Lens göze zararlı mı?

Yetişkin Sağlığı
Lens Göze Zararlı mı? Lenslerden en iyi şekilde faydalanabilmek için öncelikle doğru lensin kullanılması gerekmektedir. Doğru lensin seçilmesi de ancak uzman bir doktorun yapacağı muayene ile mümkün o...
EMOJİLE

Lens Göze Zararlı mı?

Lenslerden en iyi şekilde faydalanabilmek için öncelikle doğru lensin kullanılması gerekmektedir. Doğru lensin seçilmesi de ancak uzman bir doktorun yapacağı muayene ile mümkün olmaktadır. Yapılan muayenede göz kusurunun derecesinin tespitinin yanında, kullanılacak en uygun lensin belirlenmesi için kornea ile ilgili ölçümler de yapılmaktadır. Bu muayene sonucunda göz ergonomisine en uygun olan lens belirlenmektedir. Bu yüzden kullanılacak olan lensler gelişigüzel seçilmemeli, mutlaka doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Aksi halde lenslerin göze zarar vermesi mümkün olabilmektedir.

Nasıl kolay’da yer alan habere göre, lenslerin göze fiziksel olarak zarar vermesi ancak lens kenarlarında meydana gelen deformasyonlardan kaynaklanabilir. Bu durumun önüne geçilmesi için kullanım tarihi geçmiş olan lenslerin kullanılmaması ve lenslerin kenarlarının her kullanımdan önce kontrol edilmesi gerekmektedir.

Lenslerle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de hijyendir. Lenslerin takılmadan önce ellerin mutlaka temizlenmiş ve kuru olması gerekmektedir. Ellerin kurutulmasının ise mikrop gelme ihtimalini ortadan kaldırmak adına havlu yerine kağıt havluyla yapılması çok daha doğru bir davranıştır. Bayanların ise makyajlarını lenslerini taktıktan sonra yapmaları gerekmektedir. Gözden çıkartılan lensler ise solüsyonla temizlenmeli ve yine lens kapı içindeki temiz solüsyonda bekletilerek dezenfekte edilmelidir. Bu gibi durumlara dikkat edilmemesi durumunda lensler aracılığıyla gözlere mikrop bulaşması söz konusu olabilir. Bu durumda gözlerde kızarma ve iltihaplanma gibi olumsuz durumlar yaşanarak, göz zarar görebilir.

Kısaca lenslerin göze zarar vermemesi için doktor muayenesi ile doğru lense karar verilmeli, lens kullanımı esnasında hijyen kurallarına en yüksek seviyede uyulmalı ve lensler kirletici etkenlerden korunmalıdır. Bu koşullara dikkat edildiğinde lenslerin uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkün olmaktadır. Ayrıca lens seçiminde kaliteli bir ürün tercih edilmeli ve lens kullanımı sırasında kaşıntı, kanlanma ve iltihaplanma gibi durumlarla karşılaşıldığında en kısa sürede doktora danışılmalıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme