Yetişkin Sağlığı

Kuş Gribi Almanya’ya Geri Döndü

Daha 2,5 ay önce EHEG salgını ile büyük sorunlar yaşayan Almanya’da geçtiğimiz haftada daha çok sığırlarda görülen botülizm hastalığı ortaya çıktı. Geçmişte deli dana, kuş ve domuz gribi gibi salgınlarla..

Kuş Gribi Almanya’ya Geri Döndü

Daha 2,5 ay önce EHEG salgını ile büyük sorunlar yaşayan Almanya’da geçtiğimiz haftada daha çok sığırlarda görülen botülizm hastalığı ortaya çıktı. Geçmişte deli dana, kuş ve domuz gribi gibi salgınlarla mücadele eden Almanya’da kuş gribi 6 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Kuzey Ren Vestfalya’den sonra Aşağı Saksonya eyaletinde bir çiftlikte kuş gribi tespit edildi. Virüs bulaştığı kesinleşen çiftlikle birlikte komşu 4 ayrı çiftliğin 1 km mesafede karantina altına alınarak kapatıldığı, aynı bölgede bulunan diğer bir çiftliğin ise gözetim altında tutulduğu bildirildi. Virüs bulaştığı tespit edilen 190 yumurta tavuğu ise itlaf edildi. Yetkililer karantinanın 21 gün sonra yapılacak kontrollarda sonucun negatif olması durumunda kaldırılacağını belirttiler.

BAKANLIK İNSANLAR İÇİN TEHLİKELİ DEĞİL

Aşağı Saksonya Tarım Bakanlığı, H7N7 tipli yeni ortaya çıkan kuş gribinin insanlar için tehlike oluşturmadığını belirtilerek, bölgedeki tüm çiftlik sahiplerinin grip hakkında bilgilendirildiği bildirildi. Yetkililer, virüsün ilk olarak Mayıs sonlarında Kuzey Ren Vestfalye eyaletinde ortaya çıkan ve akabinde Bavyera, Baden-Württemberg ve Saksonya eyaletlerinde de bazı çiftliklerde tespit edildiğini belirten, virüsün Aşağı Saksonya eyaletine Kuzey Ren Vestfalye’den satın alınan tavuklar aracılığı gelmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL