Yetişkin Sağlığı

Kravatı Sıkı Bağlamayın!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Kemal Balcı, sıkı bağlanan kravatın kişide baş ağrısına neden olabileceğini söyledi. Doç.Dr. Balcı, “Dar yakalı gömlekler..

Kravatı Sıkı Bağlamayın!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Kemal Balcı, sıkı bağlanan kravatın kişide baş ağrısına neden olabileceğini söyledi. Doç.Dr. Balcı, “Dar yakalı gömlekler üzerine sıkı bağlanmış kravatlar sağlığımız için tehlike oluşturabilir” dedi.

Doç.Dr. Kemal Balcı, özellikle erkeklerin günlük hayatlarında giyimlerinde sıkça tercih ettiği kravat takmanın çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini kaydetti. Kravat takarken sağlık açısından dikkat edilmesi gereken durumların olduğunu belirten Doç.Dr. Balcı, “Sıkı bağlanmış kravatlar ve boyun için ölçüleri uyumsuz gömlekler üzerinden bağlanmış olan sıkı kravatlar boyun kaslarının gün boyunca gerilmesine neden olarak ense bölgesinden başlayan ve yayılan baş ağrılarına neden olabilir. Günün kargaşası içerisinde pek fark edilemeyen bu durum gün sonunda kişiyi rahatsız eden bir baş ağrısı ortaya çıkarır” diye konuştu.

Sıkı bağlanmış kravatın, boyundan geçen beynin toplar damarları üzerinde basınç oluşturarak beyin içi basıncı arttırdığına dikkat çeken Doç.Dr. Balcı, bu durumun baş ağrısına neden olabileceğini dile getirdi. Doç.Dr. Balcı, “Ayrıca sıkı bağlanmış kravatlardan kaynaklanan beyin içerisindeki bu basınç artışı göz tansiyonunda da yükselmeye neden olmaktadır. Uzun süreli kravat takan kişilerin vücut ölçülerine uygun gömlek giymesi ve kravatın boynu rahatsız etmeyecek şekilde bağlanması gerekir. Bu sayede sıkı bağlanmış bir kravatın neden olabileceği baş ağrısı da engellenmiş olur” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL