Kemik erimesine dikkat!

Yetişkin Sağlığı
 Osteoporoz (kemik erimesi) kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalması ile kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olan bir sorun. Bilenenin aksine osteoporozun ağrı yapmadığını ve sessiz bir hırsı...
EMOJİLE

 Osteoporoz (kemik erimesi) kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalması ile kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olan bir sorun. Bilenenin aksine osteoporozun ağrı yapmadığını ve sessiz bir hırsız gibi kemikleri zayıflattığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, “Kemik erimesine bağlı kırık en çok omurgada görülür. İleri durumlarda hasta aksırınca bile omurgası kırılabilir” diyor. 

Kemik erimesinin, dual enerji X-ışını absorptiometrisi testi taramasıyla ortaya çıktığını belirten Şenköylü, ileri yaş, düşük kadınlık hormon seviyesi, ailede kemik erimesi bulunması, sigara, yüksek düzeyde alkol kullanımı, D vitamin eksikliği, kötü beslenme, düşük vücut ağırlığı ve fosforik asit içeren içeceklerin hastalık açısından yüksek risk içerdiğini söyledi.

Kemik erimesinin kırık oluşturmadığı sürece belirti vermediğini, bilenenin aksine osteoporozun ağrı yapmadığını ve sessiz bir hırsız gibi kemikleri zayıflattığını kaydeden Şenköylü, “En sık ortaya çıkan şikayet, sırt ya da bel ağrısıdır. Kırıklar sonucunda oluşan bu ağrılar, hastaların günlük yaşam kalitelerini oldukça etkileyebilir. Bazen çökme kırıkları sonucu olan ağrı, hastayı çok rahatsız etmez ama sırtta kamburluk oluşabilir” bilgisini verdi.

SİSTEMİK TEDAVİ YAPILMALI 

Prof. Şenköylü, kemik erimesine bağlı kırıkların tedavisiyle ilgili olarak da, “Öncelikle ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Çünkü bir kez kemik erimesine bağlı kırık geçiren kişinin ikinci kez kırık geçirme riski yüzde 40’tır. Bu nedenle kemik erimesinin sistemik tedavisi büyük önem taşır. Özellikle ileri yaştaki hastalarda hemen ayağa kaldırıp yürütmek, yatmaktan kaynaklanabilecek akciğer iltihabı, akciğere pıhtı atması gibi sorunların önlenmesi için önemlidir. O nedenle bu tip hastalarda vertebroplasti adı verilen ve kemik çimentosuyla kırık hattının sağlamlaştırıldığı ameliyat uygulanır. Bu ameliyat kapalı yöntemle yapılır ve hastaya genel anestezi vermeksizin lokal anestezi yöntemiyle uygulanabilir. Bu sayede genel anesteziye bağlı komplikasyonlardan kaçınılmış olur. Bu girişimin ertesi gününde hasta ayağa kaldırılıp yürütülebilir” şeklinde konuştu. 

ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme