Yetişkin Sağlığı

Kas Romatizmasına Dikkat

Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, kas romatizmasının vücutta yaygın ağrı ve yorgunlukla kendini gösterdiğini belirtti.   Kas romatizması hastalarında sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda..

Kas Romatizmasına Dikkat

Konya Fizikon Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Uzmanı Dr. Nagihan Yararoğlu, kas romatizmasının vücutta yaygın ağrı ve yorgunlukla kendini gösterdiğini belirtti.
 

Kas romatizması hastalarında sabah tutukluğu, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karın ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, sık idrara çıkma gibi şikâyetlerin görüldüğünü söyleyen Yararoğlu, hastaların soğuk ve nemli hava, stres ve aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmalarını tavsiye etti.

Uzman Dr. Yararoğlu, her yaşta görülebilen kas romatizmasına, 30-60 yaş arası bireylerde sıklıkla rastlandığını bildirdi. Hastalığın kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğuna dikkat çeken Yararoğlu, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: "Hastalar sabahları hiç uyumamış gibi kalkarlar. Bazı hastalar ‘çok bitkinim, hiç enerjim kalmadı’ gibi şikâyetlerle başvururlar. Bu hastalarda uyku bozukluğu sıktır."

Hastalığın tedavisinin çok yönlü olduğunu kaydeden Nagihan Yararoğlu, hastalara dayanıklılığı artırıcı, yüzme, yürüme, bisiklete binme gibi egzersizler öneriyor. Yararoğlu, hastaların, romatizmal ilaçların yanı sıra fizik tedavi yöntemleri, akupunktur, kaplıca tedavisi ve ozon tedavisi ile iyi sonuçlar alabileceğini dile getiriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL