Yetişkin Sağlığı

Karamsarlığın Da Faydası Var

Araştırmacılar, fazla iyimser olmanın belli bir beslenme düzenini devam ettirmede kişiyi olumsuz etkilediğini ve negatif duyguların yaşam tarzınızı değiştirmede bireylere yardımcı olduğunu öne sürüyor. Milliyet’te de yer alan habere göre,..

Karamsarlığın Da Faydası Var

Araştırmacılar, fazla iyimser olmanın belli bir beslenme düzenini devam ettirmede kişiyi olumsuz etkilediğini ve negatif duyguların yaşam tarzınızı değiştirmede bireylere yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Milliyet’te de yer alan habere göre, zayıflama programına kayıtlı olan aşırı kilolu hastaları inceleyen uzmanlar, bu kişilerin ne tür bir kişiliğe sahip olduğunu araştırdılar.

Japonya Kyoto’daki Doshisha Üniversitesi’nden Hitomi Saito tarafından yürütülen araştırmada uzmanlar; danışmanlık, beslenme ve spordan oluşan bir programa kayıtlı olan 101 aşırı kilolu hastayı 6 ay boyunca incelemeye tabi tuttular.

Hastaların kişiliklerini değerlendirmek için hazırlanan anketler, programa katılmalarının öncesinde ve sonrasında uygulandı.

Danışmanlık süresince durumlarının farkında olan hastaların diğerlerine göre daha fazla kilo kaybettiği görüldü. 6 ayın sonunda kilo kaybına bağlı olmasa da, hastalarda iyimser bir bakış açısı gözlemlendi.

Programın başında kendiyle barışık ve iyimser bir ruh halinde olan hastaların daha az kilo kaybetmesi ise uzmanları şaşırttı.

Araştırmacılar, "Bu sonuçlar, olumsuz ruh halinin hastaların fiziksel durumunu daha çok etkilediği yönünde önceden öne sürülmüş yargıları pekiştirir niteliktedir," şeklinde konuştular.

Ancak, zamanla geliştirilen bu iyimser ruh hali, selbette sadece program dâhilinde sınırlı kalmamalı. Araştırmayı yayına hazırlayan yazarlar, " Hastaların kendilerini kontrol etme konusundaki başarısını pekiştirmek gerekir. Ancak bu sayede verilen kilolar geri alınmaz ve psikolojik stresten de uzak durulmuş olur," diyerek devamlılığın ve kararlılığın önemini vurguluyor.

iyilikgüzellik

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL