Yetişkin Sağlığı

Kanserle İlgili Korkutan Rakam!

TÜRK Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen “36. Ulusal Hematoloji Kongresi” dün sona erdi. 3-7 Kasım tarihleri arasında Antalya’daki Gloria Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede, hematoloji bilimi masaya yatırıldı. Kongre kapsamında gerçekleştirilen basın..

Kanserle İlgili Korkutan Rakam!

TÜRK Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen “36. Ulusal Hematoloji Kongresi” dün sona erdi. 3-7 Kasım tarihleri arasında Antalya’daki Gloria Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede, hematoloji bilimi masaya yatırıldı. Kongre kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Türk Hematoloji Derneği Araştırma Sekreteri Prof. Dr. Muzaffer Demir, Türkiye ve AB ülkelelerinde kanserden yılda 550 bin kişinin ölmesinin bin 300 uçağın düşmesine eşdeğer olduğunu söyledi.

‘EVDE DAHA HUZURLULAR’

Demir kanserle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’de uçak düşse bir ay gündemde kalıyor. Şu an kan bilimcilerin uğraştığı en önemli sorunlardan biri de, kişilerin toplar damarlarında meydana gelen damar tıkanıklıkları. Türkiye ve AB ülkelerinde yılda 550 bin kişi bu hastalık yüzünden ölüyor. Bu rakam, bin 300 uçağın düşmesine eşdeğer. Yılda bin 300 uçak düşmüşçesine hasta kaybediyoruz. Ancak yine de bu konuda yeterli araştırma yapılmıyor. AIDS’e çok para harcanıyor, ama kaç kişi AIDS’ten öldü? AIDS ve meme kanserinden daha fazla kişinin öldüğü bir hastalıkla savaşıyoruz.” Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan ise kanser hastalarının, bakımlarının evde yapılması halinde daha huzurlu ve mutlu olduklarına dikkat çekti.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL