Kanseri Önlemenin 5 Yolu

Yetişkin Sağlığı
Göğüs kanserine yol açan bütün risk faktörlerinden uzak duramazsınız. Fakat bazılarını değiştirebilirsiniz. Anne ve babanızdan aldığınız genlere müdahale edemezken, yeme alışkanlıklarınızı değiştirere...
EMOJİLE

Göğüs kanserine yol açan bütün risk faktörlerinden uzak duramazsınız. Fakat bazılarını değiştirebilirsiniz. Anne ve babanızdan aldığınız genlere müdahale edemezken, yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek kanserden korunabilirsiniz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, 5 değişiklik sayesinde göğüs kanseri riskinizi azaltabilirsiniz:

Beslenme: Yağlar hakkında seçici olmalısınız. Belirli yağlar, göğüs kanseri riskini artıran bazı hormonların seviyesini artırıyor. İsveçli bilim adamlarının yaptığı çalışmada, tekli doymamış yağların göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu belirlendi. Bu yağların arasında zeytinyağı ve kanola yağı ile somon, sardalye, uskumru gibi balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri yer alıyor.

Lifi unutmayın: Lifli gıdalar aşırı hormon üretimini durduruyor ve bunlar sindirim yollarınız aracılığıyla vücuttan dışarı atılıyor. En iyi lif kaynakları arasında fasulye, kahverengi pirinç, tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, birçok meyve ve sebze bulunuyor.

Bol bol meyve ve sebze tüketin: Özellikle lahana, brokoli ve karnabahar gibi sebzelerden yeterli miktarda tüketirseniz, kanserle savaşan enzimleri desteklersiniz.

Katkı maddelerinden uzak durun: Mümkünse hormon içermeyen organik et, tavuk ve süt ürünlerini satın alın.

Soya fasulyesi yiyin: Bu gıdadaki izoflavonlar, göğüs kanserine yol açan maddeleri engelliyor.

Egzersiz yapın: Aktif olun. Araştırmalar, haftada en az 4 saat egzersiz yapan kadınların göğüs kanseri riskini yüzde 37 oranında azalttığını gösteriyor. egzersiz kalorilerinizi yakarak ve yağ oranını azaltarak kanser riskini artıran bazı hormonların üretimini de durduruyor.

Tıbbi seçenekler: 40 yaşın üstündeyseniz yılda bir kez mamogram çektirin ve her yıl muayene olun. uzmanlar, her kadının kendi muayenesini her ay kendi yaparsa ve düzenli olarak mamogram çektirirse Amerika’da her yıl 15 bin hayatın kurtulacağını söylüyorlar.

Göğüs kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan Tamoksifen isimli ilaç aynı zamanda hastalığı önlemeye de yardımcıdır. fakat, birçok doktor ilacın yan etkilerinin faydasından daha ağır bastığına inanıyor. bu ilaç sadece kanser riski yüksek olan kadınlar için kullanılmalı. şu anda bilim adamları, aynı özellikleri taşıyan, fakat yan etkisi daha az olan Evista isimli bir ilaç üzerinde çalışıyorlar.

Gıda takviyeleri: E vitaminini deneyin. araştırmalar, akrabalarında göğüs kanseri bulanan kişilerin günde 10 IU ya da daha fazla E vitamini kullanırlarsa göğüs kanserine yakalanma riskinin yüzde 80 daha düşük olduğunu gösterdi. Kendiniz için en güvenilir dozun ne olduğunu doktorunuzdan öğrenin.

Yaşam tarzınızı değiştirin: Sigara ve alkol kullanmayın. Bunların azı bile kanser riskini artırır.