Yetişkin Sağlığı

Kansere Ne Kadar Para Harcıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine kanserin dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar olurken Sağlık Bakanlığı’na göre ise Türkiye’ye maliyeti 2.3 milyar Euro. Türkiye’nin kanser bütçesi, Avrupa’daki 6. büyük bütçeye denk geliyor…

Kansere Ne Kadar Para Harcıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine kanserin dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar olurken Sağlık Bakanlığı’na göre ise Türkiye’ye maliyeti 2.3 milyar Euro. Türkiye’nin kanser bütçesi, Avrupa’daki 6. büyük bütçeye denk geliyor.
Türkiye, kanser tedavisine yılda 2,3 milyar Avro harcıyor. Avrupa ülkelerinin harcamalarıyla kıyaslandığında Türkiye’nin kanser bütçesi, Avrupa’daki 6. büyük bütçeye denk geliyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, göreve geldiği ilk günden itibaren kanserle savaşla ilgili kaynakların son derece verimli kullanılmasını hedeflediklerini, bu konuda sağlığa ayrılan paranın ciddi oranda arttığını söyledi.

Kanserle savaşta tedaviden daha çok, korunma yöntemlerinin önemli olduğuna dikkati çeken Tuncer, Kanser Savaş Dairesi olarak ilk önce Türkiye’de kanserin ne durumda olduğunu belirlediklerini anlattı. Türkiye’nin yılda 2,3 milyar Avro kanser tedavisine para harcadığını dile getiren Tuncer, şöyle devam etti:

‘Kanser tedavisine harcanan para, Sağlık Bakanlığı bütçesinin yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Türkiye’nin kanser bütçesi, Avrupa’daki 6. büyük bütçe. Kanser tedavisi harcaması açısından Türkiye’nin önünde İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya bulunuyor.’

Tuncer, kanser profiline ve nedenlerine bakıldığında sigara ile ilişkili kanserlerin, Avrupa ve Amerika ile kıyaslandığında Türkiye’de çok daha yüksek olduğunun saptandığını söyledi.

AKCİĞER İLK SIRADA

Türkiye’de en sık görülen kanser türleri içinde akciğer-bronş kanserinin ilk sırada yer aldığını belirten Tuncer, ‘Yutak kanseri de çok fazla görülüyor. Bağırsak, mide, rahim, meme ve prostat gibi diğer kanser türlerinin görülme sıklığı dünyaya göre daha az’ diye konuştu. Tuncer, Türkiye’de kanser tedavisine harcanan para içinde en yüksek payı akciğer kanserinin aldığına dikkati çekerek, ‘Çünkü ülkemizde hem akciğer kanseri sayısı çok fazla hem tedavi maliyeti çok yüksek’ dedi.

ONKOLOJİ MERKEZİNE İHTİYAÇ VAR

2030 yılına kadar kanser tarama merkezlerinin sayısının 300-350’ye çıkartılması gerektiğini ifade eden Tuncer, tanı ve tedavi için 900’den fazla medikal onkoloğa ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yılllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye’de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor, bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin ediliyor. Her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor, yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye’de her yıl 200 bine yakın kişiye kanser teşhisi konuluyor. Böyle devam ederse bu rakamın 2030’da yarım milyona ulaşabileceği belirtiliyor. En fazla görünen türler akciğer, meme ve kolon kanseri…

Çağın hastalığı kanser Türkiye’yi tehdit ediyor. TürkKanser Araştırma ve SavaşKurumu Derneği Başkanı Prof.Dr. Tezer Kutluk, Türkiye’de her yıl 150 bin ile 200 bin arasında kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyledi.Akciğer,meme ve kolon kanserinin en sık görülen kanser türleri olduğunu aktaran Kutluk, “Kansere neden olan sebeplerin başında sigara geliyor.Kadınlar en çokmeme kanserine erkekler ise akciğer kanserine yakalanıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr.Murat Tuncer de kanserde her yıl yüzde 1-2 artış olduğunu belirterek “Bugün kanserle yaşayan 350 bin hasta var. Bu artış aynen devamederse 2030 yılında yarımmilyon vatandaşımız yeni tanı alacak” dedi.

MALİYET 2,3MİLYAR EURO

Kanser hastalarının tedavi ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılandığını ifade eden Prof.Dr. Tuncer, “Kanserin devletemaliyeti yıllık 2.3milyar euro” diye konuştu.

Sağlık EkonomisiUzmanı Prof.Dr. Adnan Kısa ise, tedavisi en pahalı ve en sık rastlanan kanser türlerininmaliyetini çıkardı. Buna göre Akciğer kanseri 14 bin, kolon kanseri 12 bin, yumurtalık kanserinin ise 10 bin dolar yıllık tedavimaliyeti bulunuyor.

İLK SIRADAKİNİN NEDENİ SİGARA

En sık görülen kanser türleri içinde birinci sırada sigaraya bağlı olarak nefes borusu, bronş ve akciğer kanseri yer alıyor. İkinci sırada kolon ve rektum kanseri gelirken, üçüncü sırada ise yumurtalık kanseri bulunuyor. Nefes borusu, bronş ve akciğer kanserine her yıl 23 bin 528 kişi, kolon ve rektum kanserine 6 bin 780 kişi yumurtalık kanserine ise 3 bin 346 kişi yakalanıyor.

KANSER HASTALARINA KEMANLI TERAPİ

Adana’da özel bir hastane kanser hastalarını keman dinletisiyle rahatlatıyor. Genç keman sanatçısı Damla Özdoğru’nun Türk sanat musikisinden neşeli ve hareketli parçaları seslendirdiği dinletiden, hem medikal onkoloji servisinde tedavi gören hastalar hem de hastane personeli oldukça memnun.

9 türüne yıllık 450 milyon dolar harcanıyor.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL