Yetişkin Sağlığı

Kansere Çare: Sütlü Aspirin

İngiltere’nin önde gelen okullarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan ve saygın tıp dergilerinden Lancet’de yayınlanan araştırmaya göre her gün yatmadan önce sütle alınan çeyrek aspirin orta yaşlarda kansere yakalanma riskini yüzde 20..

Kansere Çare: Sütlü Aspirin

İngiltere’nin önde gelen okullarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan ve saygın tıp dergilerinden Lancet’de yayınlanan araştırmaya göre her gün yatmadan önce sütle alınan çeyrek aspirin orta yaşlarda kansere yakalanma riskini yüzde 20 azaltıyor

Oxford Üniversitesi tarafından 25 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, sütle beraber 75 mg kadar aspirin alınmasının kansere bağlı ölümleri azaltabileceğini ortaya çıkardı. Lancet’de yayınlanan ve düşük dozun faydalarının yan etkilerinden fazla olduğunun altını çizen araştırmaya göre, aspirin tüm kanser türleri için riski beşte bir oranında azaltıyor.
Deney boyunca aspirin kullandırılan hastalarda, kullandırılmayanlara göre kanserden ölüm riskinin yüzde 25, diğer nedenlere bağlı ölümlerin ise yüzde 10 azaldığı ortaya çıktı. Deney için hastalarda 4-8 yıl arası düzenli aspirin kullandırılırken, ortaya çıkan koruma etkisinin 20 yıl boyunca devam ettiği belirlendi. Araştırmaya öncülük eden Professor Peter Rothwell bu sonuçların uzun süreli aspirin tedavisi sayesinde ölümleri azaltabileceği görüşünde. Rothwell, yine de sağlıklı orta yaşlı yetişkinlere acilen aspirine başlama çağrısı yapmadığını, sadece ortaya çıkan sonuçların umut verici olduğunu söyledi. Rothwell, düzenli aspirin kullanımına 45-50 yaşlarında başlanıp, 25 yıl kadar kullanılması gerektiğini belirtti.

KALSİYUM ETKİSİNİ ARTIRIYOR
Aspİrİnİn özellikle akciğer ve gırtlak kanserine karşı daha etkili olduğu ve bu kanser türlerinde ölüm riskini yüzde 60 oranında azalttığı belirtiliyor. Sütteki kalsiyumun da aspirinin etkisini artırdığı düşünülüyor. Ancak, sağlıkçılar, düzenli aspirin kullanılmadan önce doktorlarla temasa geçilmesi gerektiğini, ilacın diyet ve egzersiz programıyla takviye edilmesi gerektiğini belirtiyor. Son yirmi yılda kansere bağlı ölümlerde yüzde 20 azalma sağlandığı, ancak aspirinin mide ve gut kanamalarını artırması gibi yan etkileri de bulunduğu belirtiliyor. Bir Aspirin hapı 300 mg doz içeriyor.
Independent gazetesi araştırma sonuçları için, ‘Bilim insanları henüz aspirinin şebeke suyuna karıştırılması önerisinde bulunmadı. Ama uzmanlar, aspirinin en mucizevi ilaç olduğunu ilan etti’ esprisini yaptı.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL