Kanser tedavisi kalbi yoruyor!

Yetişkin Sağlığı
Ajanshaber’de yer alan habere göre, Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert kanser tedavisinde ortaya çıkabilecek kalp problemlerine dikkat çekti ve korunma yöntem...
EMOJİLE

Ajanshaber’de yer alan habere göre, Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert kanser tedavisinde ortaya çıkabilecek kalp problemlerine dikkat çekti ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

KANSER İLAÇLARI KALBİ TEHDİT EDİYOR

Kanser tedavisinde istenmeyen ciddi sonuçlardan biri kemoterapi ilaçlarıyla oluşan kalp problemleridir. Kardiyotoksisite olarak adlandırılan bu durumla karşılaşmamak için tedavi öncesi dikkatli bir değerlendirme yaparak önlem almak gereklidir. Tedaviye bağlı kalp problemleri (kardiyotoksisite) her hastada görülmemekle birlikte hastada risk faktörlerinin var olması durumunda sorunun gelişme olasılığı artmaktadır. Risk faktörlerinden en önemlisi uygulanan kemoterapi ilacının türü, dozu ve veriliş şeklidir. Hastanın tedavide ek olarak ışın tedavisi de alması riski artırır. Diğer risk faktörleri ise hastanın yaşı, kalp hastası olması veya kalp damar hastalıkları risk faktörlerine sahip olmasıdır. Tedavi sırasında en sık gelişen kalp problemleri; kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, ritim bozuklukları, kalp krizleri, kalp zarı iltihaplarıdır. Bunlar, hem tedavi devam ederken hem de tedaviden yıllar sonra ortaya çıkabilir.

KALP DE KORUNMALI

Kanser tedavisinde geliştirilen yeni nesil ilaçlar, hedefe yönelik tedaviler, gelişmiş ışın tedavisi teknikleri ile pek çok kanser hastası sağlığına kavuşmakta, daha uzun ve kaliteli yaşayabilmektedir. Ancak kanser tedavisinde kullanılan güçlü ilaçların diğer organlar üzerindeki etkileri, kanser tedavisi ile ilişkili problemleri artırmaktadır. Kanser tedavisinde başarı şansını artırmak ve hayati riski azaltmak için ilaç tedavisi, cerrahi veya ışın tedavileri planlanırken risk altındaki kişilerin kalp sağlığının değerlendirilmesi ve kalp hastalığı varsa tedavi edilmesi çok önemlidir. Böylelikle ışın veya cerrahi tedavisi sırasında karşılaşılabilecek riskten hastalar korunarak, ilaç tedavisinin yan etkileri dahil olmak üzere hayati önem taşıyan riskler azaltılabilir.

İŞ BİRLİĞİ YAPILMALI

Özellikle daha önce bir kalp hastalığı ya da kalp krizi geçirmiş olanlar, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon veya kalp kapak hastalığı bulunanlar ile ritim bozukluğu olan hastalarda kanser tedavisine bağlı ciddi kalp problemleri ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Bu hastalıklar kanser tedavisi başlamadan tespit edilmeli, hastalar dikkatli bir şekilde kardiyoloji ve onkoloji bölümleri iş birliği, ekip çalışması ile takip ve tedavi edilmelidir. Kanser hastalarının başarılı ama en önemlisi güvenli bir şekilde tedavi edilmesinde, hastalara kaliteli ve uzun bir yaşam sağlanmasında kardiyoloji ve onkoloji bölümlerinin iş birliği ve takım çalışması hayati öneme sahiptir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme