Kalpte Ritm Bozukluğuna Dikkat

Yetişkin Sağlığı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Sabri Demircan, ani ölümlerin yüzde 80’inin nedeninin kalpteki aritmi hastalığı (ritim bozukluğu)...
EMOJİLE

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Sabri Demircan, ani ölümlerin yüzde 80’inin nedeninin kalpteki aritmi hastalığı (ritim bozukluğu) olduğunu söyledi. Doç.Dr. Demircan, aritminin mutlaka ciddiye alınması gereken bir kalp hastalığı olduğunu belirtti.

SIK GÖRÜLEN KALP ÇARPINTISI BELİRTİDİR

Doç.Dr. Sabri Demircan, kişilerde sıkça görülen kalp çarpıntısının kalpteki aritmi hastalığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Kalpteki bu durumun her yaş grubunda görülebileceğini kaydeden Doç.Dr. Demircan, “Genetik faktörler, kişinin kalp krizi geçirmesi, kalp yetmezliği hastalığı ya da kalpte oluşan yapısal bozukluklar aritmiye neden olur. Genelde bu hastalar sık sık çarpıntı yaşayıp acil servislere başvurur. Bir kısmı bayılır, bir kısmı da aniden ölür” dedi.

HER ÇARPINTI ARİTMİ DEĞİLDİR

Doç.Dr. Demircan, her çarpıntının aritmi demek olmadığını; fakat özellikle sık bayılanların, yüksek nabızla sıkça Acil Servislere başvuranların, ailesinde genç yaşta ani ölüm olanların, daha önce kalp krizi geçirenlerin, kalp yetmezliği hastası olanların çarpıntılarını ciddiye alması gerektiğini söyledi.

Toplumda yaşanan beklenmeyen ani ölümlerin yüzde 80’inin nedenin kalpteki aritmi hastalığı olduğuna da dikkat çeken Doç.Dr. Sabri Demircan, “Zaman zaman duyduğumuz özellikle halı saha maçlarında aniden ölen futbolcuların da ölüm nedeni aslında budur. Unutmamamız gereken aritminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğudur” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme