Kalp krizinin çaresi bulundu!

Yetişkin Sağlığı
Gazetevatan’da yer alan habere göre, bu yeni aşı insan karaciğerinde bulunan PCSK9 genine müdahale ederek kalp damar sisteminde bu genin sebep olduğu kolesterol seviyesinin yükselmesini önl...
EMOJİLE

Gazetevatan’da yer alan habere göre, bu yeni aşı insan karaciğerinde bulunan PCSK9 genine müdahale ederek kalp damar sisteminde bu genin sebep olduğu kolesterol seviyesinin yükselmesini önlüyor. Bu da kalbe giden kan akışının bozulmasını engelleyip kalp krizi riskini büyük oranda düşürüyor.

Enstitü adına konuşan Dr. Kiran Musunuru, “Söz konusu genin çalışmasında meydana gelen bozukluk kandaki kolesterol seviyesinin artmasına yol açıyor. Ancak çalışmalarımız sonucu dünyadaki insanların yüzde 3’ünün bu genin değişime uğramış özel bir şekline doğuştan sahip olduklarını ve bu gen çeşidinin kandaki kolesterol oranını otomatikman düşük tutmaya programlanmış olduğunu fark ettik. Bu sayede bu insanların doğal olarak kalp krizine yakalanma riskleri yok denecek kadar az. Amacımız bu yeni aşı ile insanların çoğunluğunda bu özel geni yaratmaya çalışmak” dedi.

Uzmanlar, fareler üzerinde yapılan ilk deneylerde bu yöntemle kandaki kolesterol seviyesini yüzde 40 oranında düşürmeyi başardı. Uzmanlara göre, bu aşının sadece bir kez kullanılması ile kalp krizi riskinin önüne kalıcı olarak geçilebilecek ve 10 yıl içinde aşı yaygın olarak kullanılmaya başlanabilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme