Yetişkin Sağlığı

Kaliteli bir uyku için…

Kaliteli bir uyku, insomniadan (uyuyamama hastalığı) kaçınmanın en iyi yoludur. Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatlerde uyanmak gerçekten çok önemlidir. Ayrıca, bir uyku öncesi rutini oluşturmak..

Kaliteli bir uyku için…

Kaliteli bir uyku, insomniadan (uyuyamama hastalığı) kaçınmanın en iyi yoludur.

Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatlerde uyanmak gerçekten çok önemlidir. Ayrıca, bir uyku öncesi rutini oluşturmak beyninizi yatma vaktine hazırlamaya yardımcı olur. Ilık bir duş almak veya kitap okumak gibi rahatlatıcı bir aktivitede bulunun. Eğer uyumadan önce kitap okuyacaksanız, bunu yatağın içinde yapmayın çünkü beyniniz yatağı sadece uykuyla bağdaştırmalıdır. Aynı şekilde, uyumadan önce televizyon veya bilgisayarın ekranı başında vakit geçirmeyin. Televizyon ve bilgisayar ekran ışıklarının beyin faaliyetlerini hızlandırıyor.

Gün içinde şekerleme yapın!

Televizyon, bilgisayar gibi yapay ışık kaynaklarından meydana gelen zararlı mavi ışıklar beyninizi harekete geçirirken, akşam güneşi rengine benzeyen turuncu ışıkları sizi sakinleştirir ve beyninizi uykuya hazırlar. Yatak odanızda turuncu renkte ampul kullanmayı deneyin. Son olarak şunu söylemeliyim ki, gün içinde şekerleme yapmamalısınız çünkü bu biyolojik saatinizi şaşırtabilir. Gün içinde fiziksel aktivitede bulunmak da gece uyuyamama sorununuzu rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Kediotu çayı rahatlatıyor…

Eğer gerçekten uyumakta güçlük çekiyorsanız melatonin gibi doğal bir uyku ilacı almayı deneyebilirsiniz. Melatonin, vücudunuzun uyku hormonudur. Uyumadan iki veya üç saat önce 1 mg alın. Uyumanıza yardımcı olacak bir diğer takviye ise kediotu köküdür. Kediotu kökü rahatlamanıza yardımcı olur. Kediotu çayı yapabilir ve uyumadan önce içebilirsiniz.

Uykumuzu kaçıran faktörler neler?

Uygun uyku ortamını oluşturmak, kaliteli bir uykuyu garantilemenin ilk koşullarından biridir.

Öncelikle, vücut ağırlığını eşit olarak dağıtabilen iyi bir yatak almakla başlayın.

Her hareketinizde gıcırdayan bir yatak istemezsiniz elbet. Bu sizin uykunuzu böldüğü kadar, partnerinizin uykusunu da böler.

Haberler.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL