Yetişkin Sağlığı

Kahvenin Tansiyonla Doğrudan İlişkisi Yok

ABD’nin Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan raporlara göre, yüksek tansiyon hastalığını tetiklediği düşünülen kahve tehlikeli değil. 33 yıllık bir süreci kapsayan 6 ayrı klinik araştırmalarını karşılaştıran Louisana Üniversitesi Kamu Sağlığı birimi..

Kahvenin Tansiyonla Doğrudan İlişkisi Yok

ABD’nin Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlanan raporlara göre, yüksek tansiyon hastalığını tetiklediği düşünülen kahve tehlikeli değil.

33 yıllık bir süreci kapsayan 6 ayrı klinik araştırmalarını karşılaştıran Louisana Üniversitesi Kamu Sağlığı birimi öğretim üyeleri, kahve tüketiminin yüksek tansiyonla doğrudan bir ilişkisi olmadığı kanısına vardı. Argüman, toplam 170 bin katılımcının kahve tüketme alışkanlıklarına dayandırıldı. Günde 1 ile 5 fincan kahve içen kişilerin kahve içme sıklıklarıyla yüksek tansiyon hastası olma riskleri karşılaştırıldı. Sonuçta, günde 5 fincan ve üzeri kahve içen her 5 katılımcıdan 1’inde, daha az içenlere göre çok az farkla yüksek tansiyon riski çıktı.  Erken teşhis açısından ise, çok veya az kahve içenlerin eşit derecede şansı olduğu belirlendi. Tansiyon hastalarına günde 3 fincandan fazla önerilmeyen kahve için doktor Liwei Chen, “Günde 12 fincan gibi fahiş bir oranda kahve tüketmiyorsanız, doğrudan yüksek tansiyonla kahveyi bağdaştırmak anlamsız” dedi.
 

Milliyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL