Yetişkin Sağlığı

Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Doğal mineralli ve PH’ı yüksek olan suların doğadaki en önemli mineral kaynağı olduğunu ifade eden uzmanlar, "Bir kişinin günde ne kadar su içmesi gerektiği, fiziksel aktivite ile doğru orantılıdır. Fiziksel..

Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Doğal mineralli ve PH’ı yüksek olan suların doğadaki en önemli mineral kaynağı olduğunu ifade eden uzmanlar, "Bir kişinin günde ne kadar su içmesi gerektiği, fiziksel aktivite ile doğru orantılıdır. Fiziksel aktivite sırasında ne kadar çok terliyorsanız o kadar çok suya gereksiminiz artar. Sıcak bir iklimde yaşıyor, ama masa başı bir işte çalışıyorsanız fiziksel aktivite olmasa da ihtiyaca göre 500 mililitre fazla doğal mineralli su içmeniz gereklidir" dediler.

Ofiste çalışanları ve masa başı görev yapanların günde en az 8 bardak doğal mineralli su içmesi gerektiğini anımsatan uzmanlar, "Bu yaklaşık 2.5 litre demektir. Klimalı ortamlarda ağız içi ve burun içi gibi mukozalarda kuruluk hissi olur. Bunu gidermek için sık sık su yudumlamak iyi bir yöntemdir. Masanızın üzerinde bulunduracağınız ufak bir su şişesi size su içmenizi hatırlamanız için iyi bir fırsat olabilir. Bedenen veya fiziksel aktivitesi yüksek işlerde çalışanlar ise en az 12 bardak, yani 3 litre doğal mineralli su içmelidir. Fiziksel aktivite sırasında ne kadar çok terleniyorsa vücuttan sıvı kaybı o kadar çok olur ve bunun yerine konması gerekir. Fiziksel aktivitesi yüksek bir işte çalışıyorsanız su miktarını daha da artırabilirsiniz. Ev kadınları için ortalama 2 – 2.5 litre yani 8 – 10 bardak arası su yeterlidir. Eğer aktif çalışan çok terleyen bir ev kadınıysa bu miktar 3 litreye çıkabilir" diye konuştular.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL