Yetişkin Sağlığı

İyi Besleniyor Musunuz?

Sağlığınız beslenme alışkanlığınızla ilgilidir. En iyi beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzınız haline getirin. Tam Tahıllar Rafine un, beyaz pirinç gibi işlenmemiş tahıllar yerine daha fazla lif ve besin öğesi içeren kahverengi..

İyi Besleniyor Musunuz?

Sağlığınız beslenme alışkanlığınızla ilgilidir. En iyi beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzınız haline getirin.

Tam Tahıllar

Rafine un, beyaz pirinç gibi işlenmemiş tahıllar yerine daha fazla lif ve besin öğesi içeren kahverengi pirinç, yulaf, bulgur gibi tahılları seçin.

İyi Yağlar

Zeytinyağı, kanola yağı, kabuklu yemişlerin yağları gibi “doymamış yağları” tercih edin. Tam yağlı süt ürünlerini azaltarak ve tavuk, kırmızı et gibi ürünleri yağsız yiyerek doymuş yağ tüketiminizi sınırlayın. Trans yağlardan tamamen uzak durun.

Atıştırmalar

Öğün aralarında besin değeri düşük ve zararlı abur cubur yerine meyveler, tahıl gevrekleriyle zenginleştirilmiş az yağlı yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Kahvaltı

Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Lif yönünden zengin karbonhidratlar, protein ve sağlıklı yağlar güne enerjiyle başlamanıza yardımcı olup, metabolizmanızı hızlandırır.

Mevsiminde Tüketin

Meyve ve sebzeleri mevsiminde yemek önemlidir. Yollarda besin değerlerini ve tazeliklerini kaybedeceklerini hesaplayarak, size yakın bölgede üretilmiş besinleri tercih edin.

Kaliteli Protein

Balık, derisi alınmış tavuk, yağsız et, az yağlı süt ve yumurta gibi protein kaynaklarını seçin. Soya ürünleri, mercimek, fasulye, nohut gibi vejetaryen protein kaynakları da oldukça sağlıklı tercihlerdir.

haber 365

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL