Yetişkin Sağlığı

İtalyanlar da Tuzlu Çıktı!

İngiltere’nin Warwick Üniversitesi’nden Prof. Francesco Carpuccio’nun araştırmasına göre İtalyanlar, beslenme alışkanlıkları nedeniyle dünyanın pek çok ülkesine göre kötü bir durumda. Uzmanlara göre, günlük tuz tüketim oranı yüzde 1 olması gerekirken,..

İtalyanlar da Tuzlu Çıktı!

İngiltere’nin Warwick Üniversitesi’nden Prof. Francesco Carpuccio’nun araştırmasına göre İtalyanlar, beslenme alışkanlıkları nedeniyle dünyanın pek çok ülkesine göre kötü bir durumda.

Uzmanlara göre, günlük tuz tüketim oranı yüzde 1 olması gerekirken, İtalya’da bu oranın ortalama 10.8 gram olduğu ifade edildi. Erkeklerde bu oranın 12, kadınlarda ise 10 gram olduğu kaydedildi.

İtalyanların tükettiği tuzun yüzde 20’sinin baharat olarak yemeklere katıldığı bilgisini veren Carpuccio, süpermarketlerden alınan yiyeceklerden de vücuda giren tuz oranının yüzde 80 olduğuna dikkati çekti.

Eylül ayında ABD’nin New York kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler toplantılarında sağlıkta gelecek 10 yılın önceliklerinin konuşulacağını belirten Carpuccio, “Hükümetlere tuz tüketiminin azaltılması için alınabilecek önlemler konusunda çağrı yapmaya karar verdik” dedi.

AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL