Yetişkin Sağlığı

İşte Yeni ‘Etfal’

111 yıl önce Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olarak açılan ancak daha sonra normal hastaneye çevrilen Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bin 200 gün sonra yeni yüzüyle Seyrantepe’de yeniden doğacak…

İşte Yeni ‘Etfal’

111 yıl önce Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olarak açılan ancak daha sonra normal hastaneye çevrilen Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bin 200 gün sonra yeni yüzüyle Seyrantepe’de yeniden doğacak.

Seyrantepe’de Galatarasaray Stadı’nın yanındaki alanda inşaatı süren hastane hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Suat Turgut, “Hastane ihalesi TOKİ tarafından yapıldı. Şu anda harfiyat çalışmaları sürüyor, kazıklar çakılıyor. Bize bin 200 gün işgününde teslim edilecek” dedi.
Prof. Turgut, yeni hastaneyi de anlattı: “172 bin 825 metrekarelik kapalı alana sahip 9 katlı bir bina olacak. 91 bin dönüm arazisi olan hastanenin otopark alanı bile 40 bin metrekare. Bir ve ikişer kişilik 600 odası olacak. Ama bir afette yatak kapasitesi üç kat artacak. Havalandırması, ısıtması ve tesisatı ile Avrupa’daki en modern hastanelerle yarışacak. Eski bina ise çocuk hastanesi olacak.”

Günde 20 bin kişi geliyor

Şu an hastaneye yaklaşık 20 bin kişinin geldiğini söyleyen Prof. Turgut, “Günde 5-6 bin kişi ayakta tedaviye geliyor. Refakatçileriyle birlikte bu rakam 10-12 bini buluyor. 900 yatan hastamızın da ziyaretçi ve refakatçisi var. Acil servise ise günde bin 500 hasta ve ortalama 4 refakatçi geliyor. Topladığımızda günde 20 bin kişi oluyor. Ama hastane altyapısı bu kadar insanı taşımıyor. Her ay asansör, tesisat arızasına 500 bin TL harcıyoruz” diye konuştu

Meltem GÜNAY / VATAN
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL