Yetişkin Sağlığı

İşte Sigaranın Bir Tehlikesi Daha!

Bilim adamları anne adaylarının ilk üç ayında sigara içilmesinin bebekte doğumsal kalp kusuru türlerinin görülme riskini yüzde 20 ile 70 arttırdığını belirlediler. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde görevli araştırmacılar..

İşte Sigaranın Bir Tehlikesi Daha!

Bilim adamları anne adaylarının ilk üç ayında sigara içilmesinin bebekte doğumsal kalp kusuru türlerinin görülme riskini yüzde 20 ile 70 arttırdığını belirlediler.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde görevli araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, sigara ile çeşitli doğumsal kalp kusurları arasında bir bağ olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, çocuk sahibi olmayı düşünen ve aynı zamanda sigara içen kadınların sigarayı bırakması gerektiğini belirttiler. Hamilelikte başarılı bir şekilde sigarayı kesmenin erken doğum gibi hamilelik komplikasyonu ihtimalini düşürdüğünü ifade eden araştırmacılar, düşük kilolu bebek gibi bebeğe ait komplikasyonların da azalacağını açıkladılar.

Journal Pediatrics isimli tıp dergisinde yer alan araştırmaya göre, doğumsal kusurlardan kaynaklanan bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unu doğumsal kalp kusurları oluşturuyor.
 
zaman online

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL