İnce ses operasyonla kalınlaştırıldı

Yetişkin Sağlığı
Mersin’de bir kişinin ince olduğu için rahatsızlık duyduğu sesi uygulanan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.  Elazığ’da yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen 27 y...
EMOJİLE

Mersin’de bir kişinin ince olduğu için rahatsızlık duyduğu sesi uygulanan operasyonla istediği kalınlığa getirildi. 

Elazığ’da yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen 27 yaşındaki erkek hasta G.B,  sesinin çok ince olmasından yakınarak bir sağlık kuruluşuna başvurdu.

Uygulanan terapilerde sesi kalınlaştırılamayan hastanın, tiroplasti tip 3 (feno cerrahi) ameliyatı olmasına karar verildi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan’ın lokal anestezi altında gerçekleştirdiği operasyonda, G.B, İstiklal Marşı’nı okudu, sayıları, günleri ve haftaları saydı. Bu sırada doktorlar, hastanın ses tellerinin gerginliğini, bir estrümanın akort ayarını yapar gibi düzeltti. 

Operasyonda, G.B’nin sesindeki anlık değişim kameralarla da kayıt altına alınırken, hastanın istediği ses tonu yakalanınca gırtlağın çatısı sabitlendi. 

Uzun yıllar ses tonundan rahatsızlık duyan G.B, ameliyathaneden çıkar çıkmaz annesiyle sohbet etti. 

G.B, çocukluğundan beri ince sesli olmanın sıkıntısını yaşadığını ifade ederek, “Bağırmak istediğimde sesim çıkmıyordu. Şimdi herkes gibi normal bir sesim var” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme