İmplant tedavisiyle ağız sağlığınızı koruyun

Yetişkin Sağlığı
Dr. Ferhat Dizen implant tedavisini, avantajlarını ve bu tedavinin kimlere uygulanabileceğini açıkladı. Kadın ve Kadın’ın haberine göre o açıklama… İmplant nedir İmplant, titanyum malzemesinden ...
EMOJİLE

Dr. Ferhat Dizen implant tedavisini, avantajlarını ve bu tedavinin kimlere uygulanabileceğini açıkladı.

Kadın ve Kadın’ın haberine göre o açıklama…

İmplant nedir

İmplant, titanyum malzemesinden elde edilen ve diş kökünü taklit ederek çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü olarak tanımlanır. İmplantı geliştirme çalışmaları sayesinde implantların başarı oranı oldukça arttırılmıştır. İmplanta uygulanan yüzey özellikleri ile doku dostu bir yapı olan titanyumun çene kemiği ile osteo integrasyonunu sağlanmaktadır. Bu sebeple de implantlar günümüzün en başarılı tedavi yöntemleri arasına girmiştir.

Avantajları nelerdir

Titanyumun diş implantları için uygulanmaya başlaması ve implantların yüzey özellikleri ile ilgili yapılan gelişmeler sayesinde uzun dönem implant başarı şansı oldukça yükselmiştir. Tüm bu çalışma ve gelişmeler, implantların oldukça güvenli olmasını sağlamıştır. Bunun dışında geçmiş zamanlara nazaran maliyetlerinin daha uygun olması da hastalar tarafından diş kayıplarının tedavisinde daha çok tercih edilmesini sağlamıştır.

İmplant yani diş ekme, kaybedilmiş olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini yeniden kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve titanyumdan yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama,köprü ve damak protezlerine nazaran kat kat daha güvenli, daha fonksiyonel bir tedavi yöntemidir. Diş implantı yaptırmanın sağladığı en büyük avantaj ise sabit bir implant proteze sahip olmaktır.

Sabit implant protez ise, eksilmiş dişlerin doğala en yakın halidir. İmplant yoksa onların yerine yapılacak olan protezler, hareketli protezlerdir. Bu protezler hareketli olduğu için oynama yapmaktaydı ki bu da protezin altında yemeklerin birikmesine ve hastaların rahatsız olmasına yol açıyordu. Ancak implant tedavilerin bu sorun tamamen ortadan kalkmış ve kişi sabit, konforlu, kendi dişleri gibi fırçaladığı, ağzında kendi dişi gibi olan protezlerle hayatını sürdürme olanağı bulmuştur.

Güvenilir bir tedavi biçimi

İmplant tedavisi oldukça rahat, sağlam ve güvenilir bir tedavi biçimidir. İmplant üzerine uygulanan protezler, gerçek dişlerin yerini alır ve çok doğal bir yapı oluşması için imkân tanır. Kayıp dişlerin tamamlanması esnasında, sağlıklı dişlere herhangi bir zarar verilmemektedir. Bütün protezlere kıyasla çok daha uzun ömürlüdürler. Doğal dişler gibi olmasından mütevellit hastaların psikolojik açıdan güvensiz olma durumunu da ortadan kaldırır.

Çene kemiği erimesinde bile kullanılabilir

Özellikle alt çenedeki bütün dişleri eksik olan ve total protez kullanmak zorunda olan kişiler, alt protezleri olumsuz etkileyen ve protezin vakum yapmasını önleyen dilin mevcudiyeti sebebiyle alt protezlerine alışmakta oldukça zorluk yaşar. Çiğneme esnasında protezin oynaması gibi sorunlar implant üzerine uygulanan sabit protezler veya hassas bağlantılı protezler sayesinde ortadan kaldırılır. Aynı durum üst çene için de geçerlidir.

Alt ve üst çenedeki dişlerinin bir bölümü eksik olan ve iskelet protez kullanmak zorunda olan kişiler için ise kancaların görünmesi ve kimi zaman kemikte erimeler oluşması neticesinde vurukların meydana gelmesi gibi sorunlar implantlar sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Köprü tedavisine nazaran daha avantajlı

Köprü uygulanabilecek ağızlarda yani boşluğun önünde ve arkasında diş olan hastalarda köprüye kıyasla sağladığı avantaj, dişler kesilmeden sadece implant üzerine porselen diş uygulanabilmesidir. İyi bir implant uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İmplant, tek taraflı bir uygulama değildir. Bu şu demektir: hekiminiz iyi bir implant tedavisi uygulayabilir.

Ancak hasta o implantın hijyenini iyi sağlamalıdır. Bunun dışında bu iki faktör de çok iyi olabilir ancak üzerine yapılan protez iyi bir labaratuvar tarafından üretilmemişse o halde mutlaka bu üç faktörlden birisi aksayacak ve implantın başarı oranı düşecektir. Bu sebeple de implant yaptırılacak yer iyi araştırılmalıdır.  Hekimin iyi olması, hastanın bu hijyeni sağlayabilecek olması ve implantların üretileceği laboratuvarın iyi olması implant tedavisinin başarısı için 3 anahtardır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme