İmplant Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yetişkin Sağlığı
Eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan ve yüz güldüren sonuçlar elde etmeyi sağlayan implant tedavisi günümüzde çok daha yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlandı.  İmplant tedavisi ile hastanın...
EMOJİLE

Eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan ve yüz güldüren sonuçlar elde etmeyi sağlayan implant tedavisi günümüzde çok daha yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlandı.  İmplant tedavisi ile hastanın diş fonksiyonlarını eskisi gibi kullanmaya devam etmesi mümkün olabiliyor. Günümüzde gelişen tıp teknolojisi sayesinde artık yan yana eksik olan 2 ya da 3 diş için de söz konusu tedavi rahatlıkla uygulanabiliyor.

İmplant tedavisinde başarı pek çok farklı unsura bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Kişinin kemik yapısı, alt ve üst çene arasındaki mesafe, implant tedavisi uygulanacak bölgenin komşu bölgelerindeki doku durumu gibi faktörlere bağlı olarak uygulanan bu tedavideki başarı yüzdesi de değişebilir. Ancak genel olarak Dr. Ela Çabuk gibi deneyimli ve başarılı diş hekimleri tarafından uygulanan tedavinin daha iyi sonuçlar doğurduğunu belirtebiliriz.

İmplant Tedavisinde Acı Hissedilir mi?

Diş hekimliği ile ilgili pek çok tedavide olduğu gibi implant tedavisiyle ilgili olarak da en çok merak edilen unsurlardan biri uygulama esnasında acı çekilip çekilmediği oluyor. Ancak bu tedaviye başlanmadan önce hastaya mutlaka anestezi yapılıyor. Hastanın işlem yapılacak olan ağız bölgesi uyuşturulduğu için ağrı ya da sızı hissetmesi de mümkün olmuyor. Hasta açısından bu tedavinin gayet konforlu bir şekilde tamamlandığını söyleyebiliriz. Sadece tedavinin yapıldığı gün ve sonrasındaki birkaç gün boyunca hafif düzeyde olmak kaydıyla bir şişkinlik ve buna eşlik eden bir ağrı görülebiliyor. Ancak doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanılması ile bu ağrının da kontrol altına alınması mümkün olabiliyor. Sonuç olarak hastayı çok zorlayan bir işlem olmadığını belirtebiliriz.

İmplant Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle bu tedavinin ardından yerleştirilen dişlerin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için ağız ve diş sağlığına büyük özen göstermek gerekiyor. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte diş ipi kullanılması ve diş kontrollerinin asla aksatılmaması da yine önemlidir. Bunlara dikkat edilmesi durumunda implant tedavisinden sonra dişlerin uzun süre sorunsuz bir biçimde kullanılması da mümkün olacaktır.

İmplant Tedavisi Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Bu tedavinin en önemli avantajı komşu dişlerin hiçbir şekilde zarar görmüyor olmasıdır. Komşu dişlere herhangi bir müdahale yapılmadığından zamanla söz konusu işlemlerden kaynaklı olan çeşitli sorunlar da ortaya çıkmaz. Bununla birlikte hareketli kancalı protezler bazı hastalarda çeşitli rahatsızlıklara neden olabiliyor. Eksik dişlerin tamamlanması için kullanılan implantlar ise hem kısa hem de uzun vadede herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyor. Başarılı bir şekilde yapılan tedavinin gayet konforlu bir şekilde kullanılabildiğini söyleyebiliriz.

Hastalarda diş kaybı olduğunda kemikler de bir süre sonrasında erimeye başlar. Ancak ipmlant uygulandığında kemiklerde erime meydana gelmiyor ve bu açıdan da tedavinin büyük bir faydasının olduğunu söyleyebiliriz. Kemik kaybını önlemesi dahi tek başında bu tedavinin sağladığı faydalar olarak değerlendirilmelidir.

İmplant Tedavisinde Doktor Seçiminin Önemi

Tüm tedavilerde deneyimli diş hekimlerinin tercih edilmesi önem taşıyor. İmplant tedavisinde de doktor seçiminin önemsiz olduğunu söyleyemeyiz. Dr. Ela Çabuk gibi deneyimli diş hekimleri tarafından yapılan implant tedavileri hastalarda da memnuniyet yaratabiliyor. Önemli olan eksik diş durumunda geç kalmadan tedaviye başlanması ve bunun için hemen randevunun alınmasıdır. Zira kemik desteği gerektiğinde implant takımadan önce 1 ay ya da 2 ay gibi bir süre beklenmesi gerekebilir. Bu sürenin de dikkate alınması gerekiyor. Daha detaylı bilgi almak için Dr. Ela Çabuk internet sitesine tıklayabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme