Horlamayı Dikkate Alın!

Yetişkin Sağlığı
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Uyku Laboratuvarı Direktörü Dr. Kezben Aslan, uyku sırasında şiddetli horlamaya 10 saniyenin üzerinde solunum durmasına yol açan uyku apnesinin eş...
EMOJİLE

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Uyku Laboratuvarı Direktörü Dr. Kezben Aslan, uyku sırasında şiddetli horlamaya 10 saniyenin üzerinde solunum durmasına yol açan uyku apnesinin eşlik etmesinin ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olduğunu bildirdi.

Aslan, üniversite bünyesinde birkaç yıl önce faaliyete başlayan ”Uyku Laboratuvarı”na başvuran hastaları serviste bir gece uyutarak horlamaya eşlik eden solunumsal problemlerin ayrıntılarına indiklerini, uyku apnesi yanı sıra diğer hastalık bulgularını da araştırdıklarını, inceleme sonucuna göre tedaviyi yönlendirdiklerini belirtti.

Uyku apnesinin her 100 kişiden 4’ünde görüldüğünü, ancak, Türkiye’de kesin istatistiki veri bulunmamakla birlikte sürekli horlamanın veya uyku apne sendromunun görülme sıklığının çok daha fazla olduğunun tahmin edildiğini vurgulayan Aslan, ”Uyku apnesinin eşlik etmediği horlama, ciddi bir sağlık sorunu değildir. Bu durum sadece horlayan kişinin çevresindekileri rahatsız eder, ancak apne söz konusuysa ciddiye alınmalı” dedi.

Aslan, horlama, uyku apnesinden kaynaklanmıyorsa çoğunlukla kişi yan yattığında ya da kilo verip, sigarayı bıraktığında kesildiğini, ancak, horlamalar arası nefesin kesildiği fark ediliyorsa uyku apnesinin mutlaka araştırılması gerektiğini ifade etti.

Burundan nefes alamayanlarda ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlığa bağlı olarak horlamanın ortaya çıkabildiğini belirten Aslan, şöyle devam etti:

”Soluk borusu, dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, uyku sırasında kendiliğinden daralabilir. Bunlar şişman hastalarda uyku sırasında daha kolay bir şekilde tıkanmaya neden olmaktadır. Soluk açlığı nedeni ile şiddetli alıp verilen nefes ile birlikte özellikle küçük dil ve damak titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Bu duruma apne eşlik etmiyorsa herhangi bir sağlık riski yaratmaz, sadece çevredekiler rahatsız olur. Bunu tamamen önlemeye yönelik bir tedavi metodu da bulunmuyor” dedi.