‘Her siyah ekmek tam buğday ekmeği değil’

Yetişkin Sağlığı
Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, piyasada tam buğday adı altında satılan siyah renkteki ekmeklerin ‘gerçek tam buğday ekmeği’ olmadığını bildirdi. İlkbahar yapt...
EMOJİLE

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, piyasada tam buğday adı altında satılan siyah renkteki ekmeklerin ‘gerçek tam buğday ekmeği’ olmadığını bildirdi.

İlkbahar yaptığı açıklamada, fabrika olarak yıllarca katkısız ekmek mücadelesi verdiklerini, her şeyden önce halkın sağlığını düşündüklerini söyledi.

Tüketicilerin geçmişe göre daha bilinçli olduğunu belirten İlkbahar, ‘İnsanlar ne yiyeceğini araştırıyor. Ürünlerde katkı maddesi var mı, hangi ürünler daha sağlıklı, bunları biliyor. Fırınlarda neler olduğunu biliyor. Bu sevinilecek bir şey. Halkın denetimi, müfettişlerden daha tesirlidir. Çünkü muhatabımız tüketicidir.’ ifadelerini kullandı.

İlkbahar, halka daha sağlıklı ekmek sunmak için yaptıkları çalışmalar sonucu yıllar önce tam buğday ekmeği üretmeye başladıklarını aktararak artan ilgiyi satışlardan gözlemlediklerini vurguladı.

100 kilo buğdayın yaklaşık 98 kilosu kullanılarak tam buğday ekmeği üretildiğine dikkati çeken İlkbahar, ürettikleri ekmeğin demir, çinko, folik asit, vitamin ve minerallerle oldukça sağlıklı bir ürün olduğuna işaret etti. Kepeğin tamamı içinde olduğu için bu ekmeğin kendine has hafif bir esmerliği olduğunun altını çizen İlkbahar, ‘Piyasada tam buğday ekmeği diye siyah bir ekmek satılıyor. Bu renkte ne bir buğday, ne de un var. Bu ekmeklere ne katılıyorsa, ekmeğe onun adını vermek lazım, Bu ekmeğe ‘tam buğday ekmeği’ deyip halkı kandırmamak lazım. Örnek veriyorum kakao mu katıyorsun kakaolu ekmek demek lazım.’ diye konuştu.

‘Siz bunu tam buğday ekmeği diye satarsanız tüketiciyi yanıltmış olursunuz.’ ifadesini kullanan İlkbahar, bununla ilgili kendilere gelen bir çok iddia olduğunu vurgulayarak, ‘Örneğin ekmeğin hamuruna maltın yakılıp katılmasından tutun karamelin, kakaonun katılmasına kadar bir çok iddia var. Ben bu ekmekler çıkmasın demiyorum. Çıkaran kişi, buna ‘tam buğday’ demesin, ne katıyorsa onun ismini versin tüketiciyi yanıltmasın.’ dedi.

Ali İlkbahar tüketicilere, ‘Tüketicilerin ‘tam buğday ekmeği’ diye yediği siyah ekmeğin, gerçek ‘tam buğday ekmeği’ olmadığını bilmesi lazım.’ uyarısında bulundu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme