Her Hastalığa Deva Olan Bir Çorba Var!

Yetişkin Sağlığı
Türk mutfağının başlıca yemeklerinden çorbalar, nelere iyi gelmiyor ki… Çorbaların kansere, sindirime, kolesterole ve bunun gibi binbir derde çare olduğunu biliyor muydunuz? Çorbalar özellikle k...
EMOJİLE

Türk mutfağının başlıca yemeklerinden çorbalar, nelere iyi gelmiyor ki… Çorbaların kansere, sindirime, kolesterole ve bunun gibi binbir derde çare olduğunu biliyor muydunuz?

Çorbalar özellikle kış mevsiminin vazgeçilmezidir…Büyüklerimizin hasta olduğumuzda dur sana bir çorba kaynatayım sözünün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlayacağız.

MERCİMEK ÇORBASI:

Kırmızı tanelileriyle yapılan çorbasını severek içtiğimiz; yeşil taneleriyle hazırlanan salata yemek ve köftesini afiyetle yediğimiz doğal protein kaynağı Mercimek bitkisi Baklagiller’dendir. Yukarıda görüldüğü gibi yüksek oranlı besin değerleri olan mercimek bu özelliğinin yanı sıra;

* Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür: Böylece kalp krizi geçirme rizikosunu azaltır; kalp dostu bir besin olduğunu kanıtlar.

* Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle mercimek şeker hastaları için değerli bir besindir: Çünkü insülin ve kan şekerini düşürür.

* Yüksek lif içeriğiyle pekliğe iyi gelir ve kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Hemoroit ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkiler yapar. *

Mercimek içerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle kansızlığı önler.

* Zengin potasyum içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürücü etkiler yapar.

* Mercimek içerdiği maddelerle bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.

* Mercimek çorbası içtiğinizde kuru baklagil tüketmiş olur ve posa alımınızı da artırmış olursunuz.

BROKOLİ ÇORBASI:

Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde çok faydalıdır. Vitamin değerleri açısından; A, E ve C vitaminlerini içermektedir. İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir özelliğe sahiptir.

* Antibiyotik özelliğe sahip olan brokoli, bu yönüyle prostatitis’e (prostat enfeksiyonu) karşı çok etkindir. * Hiç bir antibiyotik yoktur ki bağışıklık sistemimizi zayıflatmasın. İşte brokolinin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır; aynı zamanda hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte hemde antibiyotik vazifesi görmektedir. * Brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur.

Besin olarak en yararlı sebzelerden biri olan brokolinin faydaları;

* Brokoli, meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur.

* Brokoli içerdiği bazı indol ve indol türevleri (bitkisel hormonlar) açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sayede vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlayıcı özelliğe sahiptir.

* Menopoz dönemindeki bayanlar için östrogen hormonunun düzenli çalışması için brokolideki bitkisel hormonlardan yararlanmaktadırlar.

* Brokolinin kendine özgü olan selülozik yapısı (lifli yapı) bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında (toksin atıcı) ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynamaktadır. Brokolinin bu lifli yapısı dışkının düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Kabızlığı önleyicidir.

EZOGELİN ÇORBASI

Mercimek çorbasından pek farkı olmayan Ezogelin çorbası, soğuk kış günlerinin en güzel çorbası… *

Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir.

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

* Gözlere de yararlıdır.

* Mercimeğin kalori değeri de yüksektir.

* Enerji verir ve yorgunluğu giderir.

* Kansızlara faydalıdır.

* Anne sütünü attırır.

* Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır.

YAYLA ÇORBASI

İçerisinde bolca bulunan yoğurt sayesinde vitamin kaynağı olan Yayla Çorbasının faydalarını saymakla bitmez. İşte bunlardan birkaçı; *

Yoğurt yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler. Karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için yoğurt ideal bir besindir.

* Japonya’da yapılan araştırmalar, şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiğini, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediğini ortaya koydu. Araştırma kapsamında 6 hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin yüzde 80’inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyinin düştüğünü belirten Japon bilim adamları, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediğini vurguladı.

* Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirdirir. Bu özelliği nedeniyle yoğurt vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korur.

Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır, ishalden korur.

* Akşam yenen bir kase yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırır.

* İshali olanlarda yoğurt ve ayran iyileşmeyi hızlandırır.

 * Yoğurdun alerjik etkisi çok azdır.

* Yapılan çalışmalar çok yoğurt yiyenlerin az yiyenlere göre daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı yaşadıklarını göstermiştir.

* Yoğurt, vitamin içerdiği için suyu süzülmeden yenmelidir. Süzme yoğurt B vitamininden fakirdir. Hangi yaşta olursanız olun, sağlıklı ya da hasta, her gün mutlaka 1 kase yoğurt yemeyi ihmal etmeyin. Böylece sağlıklı ve uzun ömürlü yaşayabilirsiniz.

TAVUK ÇORBASI

Gripten kurtulmak içinilaçkullanmak istemiyorsanız, uzmanlar doğal yollar öneriyor.

* Et suyu ve tavuk suyuyla çorba hazırladığınızda yağ ilave etmenize gerek kalmaz. Küçük et ve tavuk parçacıklı çorbalar enerji verir tok kalmanızı sağlar.

* Tavuk sulu sebze çorbaları, nötrofil ismi verilen iltihap hücrelerini engelliyor. (Nötrofiller, solunum yollarında muküs salgısını artırarak öksürük, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibihastalıkbelirtilerinden sorumlu tutulan hücrelerdir.)

* Tavuk ve piliç, protein, madensel tuzlar ve vitamin kaynağıdır.

MISIR ÇORBASI:

Süt ve mısır gibi insan vücuduna yararlı olan besinlerin bolca bulunduğu Mısır çorbasının faydaları;

* Lif yönünden zengin bir besin olması, kan şekerinin dengeli bir şekilde yükselmesini sağlar. Bol lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı da önler ve ishali keser.

* Koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

* İçerdiği yüksek karbonhidrat sayesinde da enerjinize enerji katar.

Mantar Çorbası

* Yorgunluğu giderir.

*Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir.

* Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.

PİRİNÇ ÇORBASI:  Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

* Vücut gelişimini destekler.

* Vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir.

* Doyurucudur.

ISPANAK ÇORBASI

A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

* Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir.

* Yorgunluğu giderir.

* Zihni kuvvetlendirir.

* Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir.

* Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

* Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir.

* Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir.

KEREVİZ ÇORBASI:

* Sivilceleri azaltır. Gaz söktürücüdür.

* Böbrek kumunun ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

* Yüksek tansiyon, şeker ve prostat hastalarına faydalıdır.

* Hipertansiyonu ve kolesterolü düşürür.

* Mideyi kuvvetlendirir.

* Ağrıları giderir.

* Cilde tazelik ve parlaklık verir.

* Unutkanlığa karşı faydalıdır.

* Anne sütünü arttırır.

* Romatizma ve gut şikâyetlerini azaltır.

YUVALAMA ÇORBASI: Besin değeri ve kalorisi yüksek bir sebze olan nohut, Yuvalama çorbasının başlıca beslecisi baklagilindendir. Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. 100 gr. nohut 360 kalori, yaklaşık 20 gr bitkisel protein, 5 gr. yağ ve 61 gr. karbonhidrat içerir.

* Vücudu kuvvetlendirir.

* Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir.

DÜĞÜN ÇORBASI:  İçinde kuzu gerdan ve yoğurt bulunan Düğün çorbasının faydaları;

* Yoğurt yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler. Karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için yoğurt ideal bir besindir.

* Japonya’da yapılan araştırmalar, şekersiz yoğurdun nefes kokusunu giderdiğini, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediğini ortaya koydu. Araştırma kapsamında 6 hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin yüzde 80’inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyinin düştüğünü belirten Japon bilim adamları, yoğurdun içeriğindeki maddelerin bu rahatsızlıkları önlediğini vurguladı.

* Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirdirir. Bu özelliği nedeniyle yoğurt vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korur.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme