Yetişkin Sağlığı

Hepatit Bütün Harfleri Ele Geçirdi!

Hepatit, ışık mikroskobu ile görülemeyecek kadar küçük mikroorganizmaların oluşturduğu karaciğerin yaygın iltihabi hastalıklarına verilen genel bir isim.   Habertürk’ün haberine göre, Var olan 6 farklı virüsün farklı Hepatit tiplerine yol..

Hepatit Bütün Harfleri Ele Geçirdi!

Hepatit, ışık mikroskobu ile görülemeyecek kadar küçük mikroorganizmaların oluşturduğu karaciğerin yaygın iltihabi hastalıklarına verilen genel bir isim.

 

Habertürk’ün haberine göre, Var olan 6 farklı virüsün farklı Hepatit tiplerine yol açtığını söyleyen Klimik Kongresi Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, Hepatit A ve E’nin fekal ve oral yoldan, Hepatit B, C, D ve G’nin ise kan, cinsel ilişki, ortak eşyaların kullanımı, aynı şırınganın değişik bireylere uygulanması ve anneden bebeğe doğumgibi yollarla bulaştığını vurguluyor.

 

Hepatit A ve E kronikleşmezken, Hepatit B, C ve D kronikleşiyor. Hepatit A ve E karaciğer kanserine yol açmasa da Hepatit B, C ve D’de böyle bir risk bulunduğu belirtiliyor…

 

Habertürk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL