Hareketsizlik Ödem Yapıyor

Yetişkin Sağlığı
Kadıköy Şifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Rabia Yurdagül, hareketsiz bir hayatın, ödeme yol açabileceğini söyledi. Vücudumuzda normal şartlar altında alınan sıvı miktarı ile atılan sıvı mik...
EMOJİLE

Kadıköy Şifa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Rabia Yurdagül, hareketsiz bir hayatın, ödeme yol açabileceğini söyledi.

Vücudumuzda normal şartlar altında alınan sıvı miktarı ile atılan sıvı miktarı arasında bir denge söz konusu. Hareketsizlik, iklimsel faktörler, ilaç kullanımı gibi çeşitli durumlar bu sıvıda dengesizlik yaşanmasına ve vücutta ödemler (sıvı tutulumu) oluşmasına sebep olur. Rabia Yurdagül, kaslar hareketsiz kaldığında sıvıyı dokulardan kan damarlarına aktarımın zorlaşacağını ve sıvının dokularda birikeceğini ve ödem oluşacağını belirtti. Özellikle otobüs veya uçak yolculuğu gibi uzun süre hareketsiz kalınan durumlarda ayak bileği ve ayaklarda sıvı tutulumu gözlenir. Yurdagül, ödemin göz kapakları, eller ve ayaklarda aşırı şişme, ağırlık artışı, bacaklarda aşırı terleme, yüksek kan basıncı ve nabız, ödem durumunda görülen belli başlı belirtileri olacağını ifade etti. Rabia Yurdagül ödeme yol açan diğer unsurlar için şu bilgileri verdi:

Isı: Fazla ısı kan damarlarının genişlemesine sebep olur ve sıvının dokulara geçişini kolaylaştırarak ödeme yol açar. Yüksek nem bu tabloyu daha da ağırlaştırır.

Lodos: Bedensel ve ruhsal açıdan insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve uykusuzluk veya aşırı uyku hali, baş ve mide ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk, iştahsızlık veya aşırı iştah gibi pek çok probleme sebep olan lodos vücutta su toplanması ve şişkinliğe neden olan önemli bir faktördür.

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar (steroid, HRT, nonsteroitantiinflamatuvar ilaçlar, kan basıncı düzenleyici bazı ilaçlar gibi) kan damarlarından ayrılan sıvının hızının ayarlanmasını etkileyerek ödeme sebep olurlar.

Tuzlu besin tüketimi: Vücut dokularının belli oranlarda tuza ihtiyacı vardır, ancak fazla tuz tüketildiğinde vücut bu tuzu yapısında suyu tutarak seyreltir ve sonuçta ödem oluşur.

Menstürasyon ve hamilelik: Hormon seviyelerindeki değişim vücuda giren ve atılan sıvı dengesini etkileyerek sıvı tutulumuna sebep olur.

Çeşitli hastalıklar: Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, tiroit, lenfödem ve karaciğer hastalığı gibi hastalık tablolarında, kan pıhtılaşmasında, enfeksiyon ve inflamasyonlarda ve tümör gibi durumlarda vücudun sıvı dengesi bozularak ödem oluşur.

‘ÖDEM’İ ENGELLEMEK İÇİN NE YAPMALI? 

Karahindiba (dandelion), kabuklu armut, maydanoz, salatalık, elma, üzüm, kabak, portakal, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tarçın ve karanfille yapılmış çay, kiraz sapı, mısır püskülü, avokado yaprağından hazırlanmış karışım vücuttan ödemi atmaya yardımcı olur.

Salamura ve turşu gibi tuzlu yiyecekler, alkol, kola, kafein, çikolata, şeker, soya sosu gibi besinler, aşırı protein ve süt ürünleri tüketimi, meyankökü içeren besinler vücutta ödemi artıran besinlerdir.

Sağlıklı kilo diliminde yer alın. Tuz alımını azaltın. Egzersiz yapın. Düzenli fiziksel aktivite dolaşım sistemi için uyarıcıdır ve sıvı dengesini düzenlemeye yardımcıdır.