Yetişkin Sağlığı

Hangi Dondurma Daha Güvenli?

Uzmanlar dondurmanın, "açıkta mı pakette mi" olanının güvenilir olduğu konusunda üçe bölündü: – Pakettekiler el değmeden üretiliyor – Açıktakiler katkısız – Pakettekilerde süt tozu kullanılıyor 1- ‘Mevzuata uygunsa yeterli’ İstanbul..

Hangi Dondurma Daha Güvenli?

Uzmanlar dondurmanın, "açıkta mı pakette mi" olanının güvenilir olduğu konusunda üçe bölündü:

– Pakettekiler el değmeden üretiliyor

– Açıktakiler katkısız

– Pakettekilerde süt tozu kullanılıyor

1- ‘Mevzuata uygunsa yeterli’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu: Üretilen ürünlerin Türkiye’deki gıda mevzuatlarına uygun olması yeterlidir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, belirli periyotlarda gıdalardan numuneler alıp denetleme yapıyor ve aranılan şey o ürünün mevzuata uygun olup olmadığıdır. Paket dondurmalarda genellikle süt tozu kullanılıyor. Bu ürün standart kalitede ürün ele etmek için kullanılıyor. Zararsız, zor elde edilen pahalı bir maddedir.

2- ‘Süt tozu kullanılmamalı’

Türk Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan: Paket dondurmalar daha güvenilir. El değmeden üretiliyorlar. Üzerinde etiketleri bulunan dondurmalarda hangi katkı maddelerinin ne kadar kullanıldığını bilebiliyoruz. Dondurmalarda katkı maddesi kullanımı gereksiz. Dondurulan gıda için koruyucu katkı yapmak gereksiz. Dondurmak, en iyi koruma yöntemlerindendir. Katkı maddelerini her ürün için ve her zaman reddediyoruz. Süt yerine krema kullanılarak yapılan dondurmaların aşırı tüketilmesi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Süt kullanılarak yapılan ürünler protein, kalsiyum ve benzeri besin ögeleri bulunduğu için değerli oluyor. Ancak krema ile üretilen dondurmalar sıkça tüketilirse bugün çok konuşulan obezite, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini de arttırır. Kremada doymuş yağ oranı yüksek olduğu için aşırı tüketimini önermiyoruz.

3- ‘Katkı maddesi var’

Medical Park Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Keservuran: Paket dondurmalar, kullanılan katkı maddeleri yüzünden tavsiye edilmemeli. Bu ürünlere raf ömrü verebilmek için birtakım gıda katkı maddeleri kullanılıyor. Bunlardan bazılarının fazla bir miktarda kullanımı zararlıdır. Ev yapımına yakın, üreticilerin kendilerinin yaptığı, daha az katkı maddesi ekledikleri dondurmaları, yani külah dondurmaları tercih etmeliyiz. Paketli olmasına rağmen kapı önlerinde, dolaplarda muhafaza edilen dondurmalar güneş ısısına maruz kalıyor. Bu da bozulmaya ve bakteri oluşumuna ortam hazırlıyor. Dondurma kalsiyum bakımından zengin, önemli bir besindir. Çevremizde, mahallemizde bildiğimiz, güvenilir yerlerde üretilen dondurmaları tüketmeyi öneriyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL