Yetişkin Sağlığı

Güne Poğaça İle Başlamak Kalbi Yorar!

Kalp sağlığı için sadece beslenmeye odaklanmanın doğru bir yaklaşım olmadığını belirten kalp uzmanlarına göre, hem kalbi koruyup hem de istenilen yemekleri tüketmek mümkün. Ancak bunun için ölçüyü kaçırmamak gerekiyor. Sağlıklı..

Güne Poğaça İle Başlamak Kalbi Yorar!

Kalp sağlığı için sadece beslenmeye odaklanmanın doğru bir yaklaşım olmadığını belirten kalp uzmanlarına göre, hem kalbi koruyup hem de istenilen yemekleri tüketmek mümkün. Ancak bunun için ölçüyü kaçırmamak gerekiyor.

Sağlıklı beslenmeyi tamamen bırakmamak için küçük kaçamaklar yapılabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Şener, hem kalbi korumanın hem de damak zevkinden vazgeçmeden beslenmenin yollarını anlattı. “Haftada bir dilediğinizi yiyebilirsiniz" diyen Dr. Şener, önerilerini şöyle sıraladı:

“İnsanların tüm yaşamlarını sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dayalı olarak yaşaması mümkün değil. Bir süre sonra bıkkınlığa neden olur ve sağlıklı beslenmeyi tamamen bırakmak gibi sonuçlara götürür. Kişilerin zaman zaman örneğin haftada bir kez canının çektiği şekilde istediği besinleri tüketmesinde sakınca yoktur. Seyrek olarak bu tür kaçamakların yapılması sağlıklı beslenmeye zarar vermez. Ancak bunun dışındaki 6 günde kuralların dışına çıkmadan beslenmelidir.

HAFTA SONU KIRMIZI HAFTA İÇİ BEYAZ ET

Haftanın 5 günü beyaz et, iki günü kırmızı et tüketilebilir. 5 gün balık ya da tavuk veya hindi, 2 gün yağsız sığır eti ızgara olarak tercih edilmelidir. Dengeli beslenme içinde kırmızı etin de yeri vardır. Bir öğünde 100-200 gram arasındaki et tüketilebilir. Et ızgara olarak yenecekse, yağları eridikten sonra alınıp, haşlama olacaksa suyu içilmeden yenmelidir. Etin kalorisi yüksektir. O nedenle kırmızı eti hafta sonu tüketmek daha uygundur. Çünkü spor ve egzersiz programları daha çok hafta sonu yapılır ve yenilen etin kalorisi bu dönemde harcanabilir.

SEBZELERDEN SEMİZOTU ETLERDEN BALIK

Kalp için en sağlıklı et, balıktır. Daha sonra hindi ve tavuk ardından da kırmızı et gelir. Bu üçünün tüketimi dengeli beslenme açısından önemlidir. Etin dışında sebze ve meyvelerin yanı sıra kurubaklagillerin kolesterolü düşürücü özellikleri ile sağlıklı beslenme açısından çok büyük önemi vardır. Sebzeler içinde en yararlı olanı semizotudur. Çünkü balıkta bulunan omega 3 ve 6’yi içerir. Enginar da kalp için en çok yararlı olan ikinci sebzedir. Kuruyemişlerden; badem, fındık ve cevizde iyi huylu kolesterolü yükselten yağlar bulunur. Ancak bunların kalorisi yüksek olduğu için sınırlı tüketim gerekir. Kalp için yararlı olan bir besin de ketentohumudur. Bütün bunların yanında rengi kırmızı olan besinlerden; nar ve siyah üzüm tüketimi de kalp için oldukça yararlıdır.

SEBZEYİ ET VE KIYMAYLA PİŞİRMEYİN!

Eti tencere yemeği şeklinde yemek, etle sebzenin birlikte piştiği yemekler zararlıdır. Çünkü etin eriyen yağı sebzeye karışır. Et ayrı ızgara olarak, sebze de sıvı yağda pişirilmelidir. Tavuğu haşlayıp suyuna pilav ve çorba yapmak, pişen sebzenin içine kıyma ya da et koymak kalp sağlığı açısından yanlış bir beslenme alışkanlığıdır.

GÜNE POĞAÇA İLE BAŞLAMAK KALBİ YORAR!

Yağlardan kalp için en zararlı olanı margarinlerdir. Tereyağı ve kuyruk yağı margarine göre daha kabul edilebilir düzeydedir. Tüm bu uyarılara rağmen margarin tüketimi ülkemizde çok fazladır. Özellikle unlu mamuller bu anlamda sakıncalı yiyeceklerdir. Bunların yapımında bildiğimiz margarinlerin ötesinde son derece sağlıksız yağlar da kullanılmaktadır. Pastanelerden alınan poğaça, açma, simit gibi unlu mamulün içinde bulunan yağlar kalp sağlığı açısından son derece zararlıdır ve mümkün olduğunca tüketmemek gerekir. Çünkü zeytin, peynir ve domates gibi kahvaltılıklar yerine; börek, poğaça, açma gibi ürünlerle kahvaltı yapmak, güne bu kadar ağır yiyeceklerle başlamak kalbi yorar. Böyle bir kahvaltı ile güne başlamak, canlılığın yitirilmesine de neden olur.

RAFİNE ŞEKER KALP İÇİN TEHLİKELİ!

Şekerin tam olarak sofradan kaldırılması mümkün değildir. Ancak son zamanlarda çok önemli hale gelen şeker metabolizması ve insülin direnci nedeniyle, şekerin de en sağlıklı olanını tercih ederek kalbi korumak mümkündür. Bunun için rafine şekerden uzak durmak önemlidir. Şekerin türlerinden en çok şeker kamışından elde edilen şekerlerin tercih edilmesi gerekir. Beyaz şeker yerine esmer olanı tüketilmelidir. Bazı tatlıları yaparken meyvenin kendi şekerinin tadı ile yapmak daha mantıklıdır.

HER BESİNİN ORGANİK OLANINI ALIN

Beslenmede en önemli nokta organik ürünlerin seçilmesidir. Kalp sağlığı için tavsiye edilen yiyeceklerin sağlıklı olarak tüketimi de çok önemlidir. Bunun için;
• Kalp için çok yararlı olan balığın nereden yakalandığı, hangi şartlar altında üretildiği çok önemlidir.
• Kaliteli bir protein olan ve haftada 3-4 adet yenmesinde bir sakınca bulunmayan, özellikle de beyaz kısmı oldukça yararlı olan yumurtanın da hangi koşullarda elde edildiği önemli bir konudur.
• Tavuk eti tüketirken; tavuğun nasıl beslendiğinin ve yaşam koşullarının önemi vardır.
• Yiyecekler, organik olarak üretildiği bilinen yerlerden alınmalıdır. Organik tarım ürünlerinin satıldığı pazarların sayısı artırılmalı ve devlet denetiminde desteklenmelidir. Organik tarımın desteklenmesi ve üretimin de artması ile talep yükselmesi sağlanarak bu tarz pazarlarda satılan ürünlerin fiyatları da önemli ölçüde aşağı çekilebilir.
• Özellikle kana çabuk karışan beyaz pirinç ve ekmek tüketimi kalp için zararlı olduğundan, bunun yerine tahıllı ekmek ve bulgur tercih edilmelidir. Ancak sağlıklı ve kaliteli ekmek elde edebilmek için de imalatların çok iyi denetlenmesi gerekir. Tahıllı unların sağlıklı bir şekilde üretilerek, sağlıklı ekmekler olarak sofralara gelmesi çok önemlidir.

Ntvmsnbc

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL