Yetişkin Sağlığı

Gözler İçin Kolesterole Dikkat

Makula Dejenerasyonu’nun Amerika’da ileri yaşlarda görme kayıplarının en önemli nedeni olduğu biliniyor. Retinanın arkasında meydana gelen lezyon ile bireyler de görme kayıplarına neden olan Makula Dejenerasyonun da cinsiyet, kalıtım kadar..

Gözler İçin Kolesterole Dikkat

Makula Dejenerasyonu’nun Amerika’da ileri yaşlarda görme kayıplarının en önemli nedeni olduğu biliniyor. Retinanın arkasında meydana gelen lezyon ile bireyler de görme kayıplarına neden olan Makula Dejenerasyonun da cinsiyet, kalıtım kadar kolesterol de önemli bir neden.
Boston’da Tufts Üniversitesi’nden Johanna Seddon’un gerçekleştirdiği çalışmada, 979 ileri derece Makula Dejenerasyonuna sahip kişi ile 1709 Makula Dejenerasyonuna sahip olmayan, sağlıklı kişinin genleri incelendi. Araştırma sonucunda Makula Dejenerasyonu ve kolesterol seviyeleri arasında bir bağ bulundu.

Uluslararası Göz Enstitüsü Bethesda’dan Anand Swaroop da yaptığı ikinci bir araştırmayla Makul Dejenerasyonu ve Kolesterol arasındaki bağı doğruladı.

Lutein yönünden zengin beslenin

Uzmanlar, kolesterol seviyesini dengede tutmak kadar lutein yönünden zengin besinlerde tüketmek gerektiğini belirtiyorlar. Ancak yeterli derecede lutein almak oldukça zor. Çünkü yeterli lutein için günde 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi besinlerden çok fazla miktarda tüketmek gerekiyor. Uzmanların bunun için tavsiyesi ise luteini *mikronutrisyon ürünleri yani lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan almak.
 

*Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanıyor. Mikro beslenmenin en net örneklerinden biri de vitaminler.

Hürriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL