Yetişkin Sağlığı

Göz Yorgunluğuna Dikkat!

Hemen hepimiz gün boyunca bilgisayar karşısındayız. Dolayısıyla hemen hepimiz bilgisayara bağlı göz yorgunluğu yaşıyoruz. Peki bu durumun belirtileri nelerdir? Ne gibi önlemler alabiliriz? Günümüzde bilgisayarlar vazgeçilmez yardımcılardır. Ancak gözlerimizi yorduğu..

Göz Yorgunluğuna Dikkat!

Hemen hepimiz gün boyunca bilgisayar karşısındayız. Dolayısıyla hemen hepimiz bilgisayara bağlı göz yorgunluğu yaşıyoruz. Peki bu durumun belirtileri nelerdir? Ne gibi önlemler alabiliriz?
Günümüzde bilgisayarlar vazgeçilmez yardımcılardır. Ancak gözlerimizi yorduğu bir gerçektir. Gün boyu bilgisayar uğraşısı içinde iseniz göz yorgunluğu sizi rahatsız edebilir. Osmanoğlu Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Orhan Karakaşlar anlatıyor.

Bilgisayara bağlı göz yorgunluğunun belirtileri nasıldır?

Gözlerde ağrı, gerginlik, kaşınma, kuruluk, kızarıklık, bulanıklık ve çift görme, uzun süre ekrana baktıktan sonra uzak görmede bulanıklık, baş ağrısı ve ense ağrısı olabilir. Ekrandaki görüntü ile kaynak dokümanlar arasında gezinirken odaklamada güçlük hissedilir. Işığa karşı duyarlılık ve ekrandan başka yöne gözleri çevirince renklerde dağılma gelişebilir.

Ne gibi önlemler alınabilir?

•Bilgisayar karşısındaki kişi, ekrandaki görüntüyü kaçırmamak için tüm dikkatini verirken normal göze göre farkında olmadan daha az gözlerini kırpar. Her beş saniyede bir kırpma normal iken bazı kişiler dakikada bir kırpma yapar. Daha az kırpma nedeniyle göz üzerini kaplaması gereken gözyaşı film tabakası sürekliliğini sağlayamaz. Sonuçta gözlerde kuruluk hissi, yanma, kaşınma ve kırmızılık gelişir. Özellikle kontakt lens kullananlarda sık göz kırpmak önemlidir. Gerekirse gözyaşına takviye olacak suni gözyaşı damlaları kullanılabilir.

•Sürekli bilgisayar ekranına bakmak yerine zaman zaman (10 dakikada bir 10 saniye) uzaklara (pencereden dışarı gibi) bakmak gerekir. Mümkün ise arada bir gözleri kapatarak dinlendirmek yararlıdır. Eğer yoğun bilgisayar çalışması temposu içinde iseniz her iki saatte bir gözleriniz ve vücudunuz için mola vermek üzere ekrandan başka işlere yönelmek uygundur.

•Bilgisayar ekranının yeri önemlidir. Birçok kişi bir kol mesafesindeki uzaklığı normal kabul eder. Normal ekranın mesafesi 45-75 cm’dir. Küçük yazıları okumak için çok yaklaşma alışkanlığınız varsa daha büyük yazı karakterlerini kullanınız.

•Bilgisayar ekranının üst kısmı göz hizasında veya altında olmalıdır. Bu durumda kapaklar arası açıklık daha az olacağından normal kırpmada bile gözlerin göz yaşı ile tamamen ıslanması kolay mümkün olabilecektir. Yükseğe yerleştirilmiş ekran, daha geniş kapak aralığı sebebi ile yetersiz ıslanma ve göz kuruluğuna yol açar. Ayrıca ekran üzerindeki toz, kontrastı bozar ve parlama, yansıma problemine yol açar. Bu nedenle ekranı temiz tutunuz. Ekran filtreleri de faydalı olabilir.

•Bilgisayar klavyesi, ekranın hemen önünde olmalıdır. Yana yerleştirilirse gözleri ayrı ayrı odaklara zorlanacağı için daha kolay yorulur. Aynı nedenlerle kaynak dokümanlar da ekranın hemen yanına aynı seviyede ve mesafede yerleştirilmelidir.

•Son olarak; çok az dahi olsa göz bozukluğunuzun gözlükle tam düzeltilmesi gerekir. Göz doktorunun ayrıntılı muayenesi sonrası verilecek gözlük camları özel kaplamalarıyla göz yorgunluğunuza çözüm getirecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL