Göz tansiyonu körlüğe neden olabilir!

Yetişkin Sağlığı
Ajanshaber’de yer alan habere göre, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Beden, göz tansiyonu için sık sık muayene olunması gerektiğini vurgulayarak, hastalıkla ilgili önemli bilgiler verd...
EMOJİLE

Ajanshaber’de yer alan habere göre, Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Beden, göz tansiyonu için sık sık muayene olunması gerektiğini vurgulayarak, hastalıkla ilgili önemli bilgiler verdi.

KENDİNİZ FARK EDEMEYEBİLİRİSİNİZ!

Göz tansiyonunda, merkezi görmeden önce, görme alanının dış bölgeleri zarar görür. Örneğin; bir yola bakarken karşıdan gelen arabayı görebilirsiniz; fakat yolun kenarındaki ağacı veya evi göremeyebilirsiniz, açıklamasını yapan Ümit Beden, bu nedenle hasta, görme alanının büyük bir kısmını kaybedene kadar bunun farkına varmayabilir. Merkezi görme etkilendiğinde ise genellikle hastalık oldukça ileri bir evrededir. Ayrıca, birçok glokom türünde, görme kaybı dışında her hangi bir belirti ve rahatsızlık ortaya çıkmaz. Bu nedenlerle, düzenli aralıklarla göz muayenesi olmanız, glokom hastalığının önlenmesi ve tedavisi açısından en önemli unsurdur. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireyler ile ailesinde glokom hastalığı bulunanlar, bu açıdan dikkatli davranmalı, dedi.

GÖZ TANSİYONUNDA NET BİR DEĞER YOK

Toplumda, ortalama göz içi basıncının üst sınırı 20-22 mmHg’dir Bununla birlikte, glokom hastalığı gelişimi açısından kesin bir göz tansiyon seviyesi mevcut değildir. 22 mmHg’nin üzerinde göz içi basıncı bulunan fakat glokom gelişmeyen olgularda oküler hipertansiyondan söz edilir, şeklinde konuşan Beden, göz tansiyonunuz ne kadar yüksek ise glokom gelişme ihtimali o kadar yüksek olur. Ayrıca göz tansiyonunuzun düşük olması da her zaman glokom gelişmeyeceği anlamına gelmez. Bazı hastalarda, göz içi basıncının düşük kalmasına rağmen glokom gelişebilmekte ve ilerleyebilmektedir. Bu nedenlerle erken tanı ve tedavinin önemi, göz tansiyonu seviyesinden daha önemlidir, dedi.

SIK MUAYENE TANI KOYMADA ÖNEMLİ

Hastalığın ileri yaş gruplarında ve ailesinde göz tansiyonu olanlarda görüldüğünü ifade eden Beden, glokom hastalığının tanısının konulması ve hastalığın evresinin belirlenmesi aşamasında, sık muayene olmanız gerekiyor. Genellikle, ortalama 3–4 ay aralıklarla muayene olmanız gereklidir. Bazı olgularda, kontrol aralıkları bir yıla kadar çıkarılabilir. Bunun yanında, hastalığın kontrol altına alınamadığı dönemlerde, tekrar muayene sıklığı arttırılabilir. Bazen günlük veya haftalık kontrollere de gitmeniz gerekebilir. Muayene sıklığı her hasta için farklılık gösterir, dedi.

TEDAVİ TAKİBİ OLMAZSA, KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR

Glokomun, potansiyel olarak kör edebilen bir hastalık olduğunu belirten Beden, göz içi basıncının başarılı bir şekilde düşürülmesi, genellikle görme kaybını durdurur. Glokom hastalığında, etkin ilaç tedavisinin düzenli sürdürülmesi ve periyodik muayenelerinin aksatılmaması durumunda ise körlük gelişmesi beklenmemelidir. Bu nedenle, körlük riskinin ortadan kaldırılması, büyük oranda tedavi ve takip uyumuyla doğru orantılı, açıklamasında bulundu.

ERKEN TEDAVİ İLE KÖRLÜK İLERLEMESİ DURDURULABİLİR

Glokom tedavisinde en etkili yöntemin göz tansiyonunun düşürülmesi olduğunu belirten Beden, bu şekilde görme kaybının önüne geçilir. Göz tansiyonunu düşürmenin ise farklı yolları mevcuttur. Bunlar sırası ile damla tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavidir. Ayrıca, göz tansiyonunuzun yükselmesine veya görme kaybının ilerlemesine neden olan diğer hastalıklarınızın da tedavisi gerekebilir, dedi.

Glokom tedavisi daha iyi görmenizi sağlamaz, diyen Beden, bu hastalığı gözün içindeki bir yangına benzetebiliriz. Tedavinin amacı yangını söndürmek; fakat bu sağlandığında, sadece henüz yanmamış olan dokuların kurtulabileceği unutulmamalıdır. Yani glokom tedavisi, kaybedilmiş görmeyi geri kazandırmaz. Sadece hastalığın ilerlemesini durdurur. Bu nedenlerle, tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar faydalı olacaktır. Glokom tanısının erken teşhisindeki faydanın esas nedeni budur, şeklinde konuştu.

DÜZENLİ MUAYENE ŞART

Ümit Beden son olarak, eğer glokom hastalığı açısından risk grubunda iseniz, yani 40 yaşının üzerinde iseniz, glokoma neden olabilecek başka bir göz hastalığınız varsa veya glokom hastalığı bulunan bir yakınınız varsa, mutlaka düzenli aralıklarla göz muayenesi olmanız gereklidir. Glokom hastalığı tanısı aldıysanız, doktorunuzun tavsiyelerine dikkatle uymalı ve ilaçlarınızı aksatmadan düzenli olarak kullanmalısınız. Unutmayın ki glokom ilaçları, sadece düzenli kullanıldıklarında görmenizi koruyabilir, açıklamasını yaptı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme