Göz bozukluğu algıyı da etkiliyor

Yetişkin Sağlığı
Göz bozukluklarının zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğini belirten Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, kırma kusuru olan bir çocuğun yakını ve uzağı göremediği için algı g...
EMOJİLE

Göz bozukluklarının zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerektiğini belirten Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, kırma kusuru olan bir çocuğun yakını ve uzağı göremediği için algı gelişiminin olumsuz yönde etkileneceğini söyledi. Tüzünalp, “Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki başarısızlıklarını, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa ki çoğu zaman çocuk, sadece iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor” dedi. 

Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, öğretmenlerin ve ailelerin konuya hassas yaklaşmaları gerektiğini ifade eden Op. Dr. Tüzünalp, çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, gözlerde sulanma, gözde veya başında ağrı ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka bir göz hekimine başvurulması gerektiğini vurguladı. Erken teşhis sayesinde göz sağlığı problemlerinin kolayca atlatılabileceğini belirten Tüzünalp, göz bozukluğunun hafife alınmaması gerektiğini ifade etti. Önlem alınmadığı takdirde gözde tembellik başladığını belirten Op. Dr. Tüzünalp, bu durumun ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkilediğini kaydetti.

Kırma kusuru bulunan yani görme bozukluğu olan çocukların ciddi odaklanma sorunu yaşadığını dile getiren Op. Dr. Tüzünalp, “Bu nedenle dikkatleri çok çabuk dağılır, agresif olabilirler, sakarca davranış gösterebilirler. Bu tip çocuklar aileleri ya da arkadaşları tarafından sakar, agresif, dikkati dağınık ya da çok hareketli olarak tanınır” diye konuştu.

Ailelere okul yaşına gelen çocuklarını mutlaka düzenli olarak göz doktoruna götürmelerini öneren Op. Dr. Tüzünalp, şunları dile getirdi: “Bu sayede görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılık erkenden tespit edilir. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için olabiliyorsa doğumdan hemen sonra ya da 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.”

ÇOCUK HANGİ BELİRTİLERDE GÖZ DOKTORUNA GÖTÜRÜLMELİ? 

• Okul başarısı düşükse, 

• Gözlerini kısarak bakıyorsa, 

• Baş ve boynunu bir yöne eğik tutuyorsa, 

• Baş ve göz ağrıları bulunuyorsa, 

• Okurken yoruluyor ya da uykusu geliyorsa, 

• Gözlerinde kayma problemi yaşıyorsa, 

• Sakarlık hareketleri sıklaştıysa, 

• Sulanma, kızarıklık, çapaklanma varsa, 

• Kapaklarda veya gözlerde şekil bozuklukları bulunuyorsa, 

• Okulda tahtayı iyi göremiyorsa, okurken ve ödev yaparken zorlanıyorsa; çocuk doktora götürülmeli.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme