Yetişkin Sağlığı

Göbek Yağı Bakın Nelere Sebep Oluyor?

Karın bölgesindeki fazla yağların omurgalara binen yük nedeniyle bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırdığını söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları,..

Göbek Yağı Bakın Nelere Sebep Oluyor?

Karın bölgesindeki fazla yağların omurgalara binen yük nedeniyle bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırdığını söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları, bel ve sırt ağrısından şikayeti olan birçok hastayı plastik cerrahlara yönlendiriyor. Yapılan estetik ameliyatla karın bölgesindeki yağların ve sarkan derinin alınması hem bel fıtığı oluşumunu engelliyor hem de küçük fıtıkların oluşturduğu şikayetler yük ortadan kalkınca kendiliğinden kayboluyor, ağrılar son buluyor” dedi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, omurgaların esnekliğini sağlayan ve bir tür destek görevi gören disklerin aşırı baskıya maruz kaldıklarında fıtık oluşturduklarını söyledi. Özellikle karın bölgesinde toplanan aşırı kilo ve sarkmaların omurlar üzerine baskı yaptığını, aynı zamanda öne doğru çekme hareketiyle omurların duruşunu değiştirdiğini ifade eden Zekeriya Kul, “Omurgalara binen yük ve çekme etkisi bel fıtığı oluşumunu kolaylaştırıyor” diye konuştu.

BEYİN CERRAHLARI YÖNLENDİRİYOR
Fazla kiloların sadece estetik bir kusur olarak görülmemesi gerektiğini belirten Op. Dr. Zekeriya Kul, şunları söyledi: “Birçok kişi, estetik operasyonların sadece güzelleşmek amacıyla yapıldığı algısına sahip. Oysa ki bu düşünce yanlış. Son yıllarda beyin cerrahi ve fizik tedavi uzmanları, bel ve sırt ağrısından şikayeti olan birçok hastayı plastik cerrahlara yönlendiriliyor. Çünkü karın estetiği ameliyatı vücudu öne doğru çeken kuvveti ortadan kaldırdığı için vücudun duruşunu değiştiriyor ve omurların üstüne binen yükü ortadan kaldırıyor. Yapılan estetik ameliyatla karın bölgesindeki yağların ve sarkan derinin alınması hem bel fıtığı oluşumunu engelliyor hem de küçük fıtıkların oluşturduğu şikayetler yük ortadan kalkınca kendiliğinden kayboluyor, hastaların ağrıları son buluyor.”

FITIĞA DA GÖBEĞE DE SON!
Hastalara öncelikle diyet ve sporu önerdiklerini fakat bunlara yanıt alınmadığı takdirde estetik ameliyata başvurulması gerektiğini belirten Dr. Kul, “Hastalara önerdiğimiz en son seçenek ameliyat. Spor ve diyette başarı sağlanmazsa, yüksek yan gerilimli karın estetiği ile sorunu ortadan kaldırıyoruz” diye konuştu. Yüksek yan gerilimli karın estetiği ameliyatıyla fazla yağı ve deriyi alıp, karın duvarını oluşturan ve gevşemiş olan  kasları bir nevi iç korse yaparak tamir ettiklerini söyleyen Zekeriya Kul, şunları ifade etti: “Karın estetiği ameliyatlarında geçmiş yıllardaki teknik ve estetik anlayışımız değişti. Amacımız sadece gergin ve fazlalığın alındığı bir karın ön duvarı değil, aynı zamanda belirgin bir bel kavsinin ortaya çıktığı bir anatomi oluşturmak. Yüksek yan gerilimli karın estetik ameliyatıyla bu mümkün. Fazla deri ve yağ dokusu alınıp yan bel bölgeleri liposuction ile inceltildikten sonra karnın ön duvarında zayıflamış ve gevşemiş karın kaslarını birbirine birleştirerek karın ön duvarını güçlendiriyoruz. Aşırı yükten kurtulup kasları güçlenen hastanın vücut postürü normale döndüğü için sırt ve bel bölgesine binen yük ortadan kalkıyor, böylece hem bel fıtığı riski ortadan kalkıyor, hem de estetik bir görünüm elde ediyor.”

3 GÜN SONRA NORMAL HAYATA DÖNÜŞ
Ameliyatın yaklaşık 2 saat sürdüğünü dile getiren Op. Dr. Kul, “Ameliyat genel anestezi altında yapılıyor ve hasta ameliyattan 6 saat sonra ayağa kalkabiliyor. 1 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu oluyor ve 3 gün sonra ağır sportif hareketler hariç, normal hayatına dönüyor” ifadesini kullandı.
 

Haber Türk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL