Yetişkin Sağlığı

Gizli Yağlanmaya Dikkat

Obezite modern insanın en büyük düşmanlarından biri. Birçok insan fazla kilolarından kurtulup formda bir vücuda kavuşmak için çırpınıp duruyor. Ama zayıf olmanız vücudunuzda fazla yağ olmadığı anlamına gelmiyor. Tıbbi Araştırma..

Gizli Yağlanmaya Dikkat

Obezite modern insanın en büyük düşmanlarından biri. Birçok insan fazla kilolarından kurtulup formda bir vücuda kavuşmak için çırpınıp duruyor. Ama zayıf olmanız vücudunuzda fazla yağ olmadığı anlamına gelmiyor.

Tıbbi Araştırma Konseyi üyesi Profesör Jimmy Bell 1994 yılından beri MRI makinesi yardımıyla çıkardığı 800 yağ haritası üzerinde çalışıyor. Vücudu içeriden yağlı olan kişilerin aslında obezitenin eşiğinde olduğunu belirten Bell, zayıf olmanın sağlıklı olmak anlamına gelmediğini vurguluyor.

Aslında risk fazla kilolardan çok, yağların vücudun hangi bölgesinde toplandığı ile yakındandan ilgili.Çünkü içeriden yağlanma vücudun iletişim sistemini bozuyor. İç organları saran gizli yağlar vücuda kimyasal sinyaller göndererek kalp, karaciğer ve pankreas gibi organlarda yağ depolanmasına neden oluyor. İç organları yağlanan kişileri ise kalp hastalığı ve diyabet gibi büyük sağlık sorunları bekliyor.

Bell’ in bulgularına göre diyet yaparak zayıflayan bireylerde iç yağlanma daha fazla görülüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, normal bir Vücut Kitle İndeksi’ne (BMI) sahip kişilerde de içten yağlanma olabiliyor. BMI’si normal bayan deneklerin yüzde 45’inde aşırı iç yağlanma saptandı. Erkeklerde ise bu oran neredeyse yüzde 60.

Aşırı yağlı ve tatlı yiyen, hareketsiz kişilerde iç yağlanmanın görülmesi daha olası. Sağlıklı yemek alışkanlığı ve düzenli egzersiz iç yağlanmayı azaltma konusunda etkili çözümler arasında.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL