Yetişkin Sağlığı

Gıda Ürünlerine ‘Radyasyon İçermiyor’ Şartı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 31 Mart 2001 tarihinden itibaren Japonya’dan ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon içermediğine dair Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan izin şartı getirdiklerini açıkladı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk..

Gıda Ürünlerine ‘Radyasyon İçermiyor’ Şartı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 31 Mart 2001 tarihinden itibaren Japonya’dan ithal edilen gıda ürünlerine radyasyon içermediğine dair Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan izin şartı getirdiklerini açıkladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Müteahhitler Birliği’nin kahvaltısına katıldı. Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan, ‘Japonya’dan gelen mallara radyasyon incelemesi yapılacak mı?’ sorusuna öncelikle iki ülkenin arasındaki ticaret hacmini anlatarak cevap verdi. Geçen yıl Türkiye’nin Japonya’ya 273 milyon dolarlık ihracat yaptığını, Japonya’dan ise 3 milyar 297 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini aktaran Çağlayan, Japonya’nın Türkiye’nin ithalatında 14. sırada, ihracatında 60. sırada yer aldığını bu yüzden ihracatta çok önemli problemler yaşanmayacağını dile getirdi.

ARABA YEDEK PARÇASINDA SIKINTI YAŞANABİLİR

Japonya’ya ticarete konu ürünlere tik tek incelediklerine işaret eden Çağlayan, Japonya’dan video kayıt gösterme cihazları, sinema ve fotoğraf sektöründe kullanılan cihazlar, film baskı kağıtları getirildiğini söyledi. Bu ürünlerin başka ülkelerden temini konusunda sıkıntı yaşanmayacağını aktaran Çağlayan, "Diğer taraftan da Japonya’dan ithalatımızda öne çıkan ürünler, gemi motorları, yük arabaları, sanayi ve inşaat ürünlerinde kullanılan ürünler. Başka ülkelerden de alınabilir. Otomotiv sektöründe jantlar, motosiklet, direksiyon kutularını ithal ediyoruz. Japon otomobil firmaları var Türkiye’de. Aksam ve parça temininde yedek parçada sıkıntı yaşanabilecek."

Japonya’nın nükleer santral sebebiyle radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Bakan, yayılması noktasında rüzgarın radyasyonu Türkiye’ye kadar getiremeyeceğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, TAEK gibi kurumların radyasyon tehlikesine karşı çalışmalar yaptığını vurgulayan Çağlayan, şu değerlendirmeleri yaptı: "Gelebilecek Türkiye’yi neler etkileyebilir şeklinde masaya yatırıldı. Hem Tarım ürünleri hem sanayi ürünleri çerçevesinde değerlendirme yapıldı. Önceliğimiz vatandaşın bitkinin çevrenin sağlığının korunmasıdır. Bunu pas geçemeyiz yok sayamayız. Ülkemizin bitki can mal güvenliği konusunda çalışmalıyız. İlk sorun sanayi ürünlerinde gözüküyor. Japonya’dan gelen tüm tarım ürünlerinde insan hayvan ve bitki sağlığına yönelik zararların önlenmesi için Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun radyasyon tespiti için yeni düzenleme hazırladık. Japonya’dan 11 Mart 2011 tarihinden itibaren ithal edilen tüm gıda ürünleri için radyoysan içermediğine dair TAEK’den izin alınması mecburiyeti getirdik."

JAPONYA’DAN GEMİ 34 GÜNDE GELİYOR

Japonya’dan k. 11 Martta yüklenen bir geminin 15 Nisan’da Türkiye’de olacağını söyleyen Çağlayan, sanayi ürünlerinde ise atık ve metal hurdaların Türkiye’ye ithalinde gümrük kapılarında kontrole tabi tutulacağını söyledi.

(CİHAN)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL